Norman Manea

Rumuński pisarz o pochodzeniu żydowskim, żyjący obecnie w USA. Autor opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją. Jest profesorem kultury europejskiej Francis Flournoy i pisarzem rezydentem w Bard College.


Urodzony w Burdujeni-Suceava (Bukovina, Rumunia), Norman Manea został jako dziecko deportowany w 1941r. przez rumuńskich faszystów współpracujących z niemieckimi nazistami do obozu koncentracyjnego w Transnistrii na Ukrainie, wraz z jego rodziną i całą okoliczną społecznością żydowską. Powrócił w 1945r. do Rumunii z ocalałymi członkami rodziny i ukończył liceum w rodzinnej miejscowości. Podjął studia inżynierskie w Bukareszcie i uzyskał dyplom z hydrotechniki w 1959roku. i podjął pracę w zawodzie. Zwrócił się do pisarstwa w 1974 roku.

Jego najsłynniejsza książka "Powrót huligana" ("The Hooligan’s Return") jest oryginalnym pamiętnikiem powieściowym, zawierającym okres ponad 80 lat, od czasów przedwojennych przez drugą wojnę światową, komunizm, lata postkomunizmu aż do czasów obecnych.

Norman Manea jest znany i szanowany jako ważny międzynarodowy pisarz od lat 90-tych XX wieku, a jego prace zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Otrzymał ponad 20 różnych międzynarodowych nagród literackich.

Książki Normana Manea'i wydane przez Pogranicze:

 Październik, godzina ósma, Sejny 2000.
 O klownach. Dyktator i Artysta, Sejny 2001.
 Powrót chuligana, Sejny 2010.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI