Notatka: Sejneńskie rozmowy - spotkanie dziewiąte.

18 i 19 maja 2019 gościem Sejneńskich rozmów była Maja Komorowska.


O Sztuce Życia

Zimą obiecała, że przyjedzie wiosną, i obietnicy dotrzymała. W weekend 18 i 19 maja po raz kolejny gościliśmy w Pograniczu Maję Komorowską - wybitną aktorkę (z którą bardzo lubił współpracować Krzysztof Zanussi), znaną z inscenizacji m.in. Becketta, Czechowa, Słowackiego, Witkiewicza, Bernharda czy kreacji filmowych w „Weselu”, „Pannach z Wilka”, „Dekalogu”, „Lawie”...

Rozmowę naszego gościa z Krzysztofem Czyżewskim poprzedziła projekcja kultowego, nominowanego do Oscara, filmu Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka” – ekranizacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Spotkanie dnia następnego zaspokoiło niedosyt odczuwany po lutowych Sejneńskich rozmowach (chciałoby się godzinami siedzieć, i słuchać jej głosu, jej słów, poezji w jej odczytaniu…). O drodze do aktorstwa (i ścieżkach pobocznych, na które od czasu do czasu wstępowała), sztuce przenoszonej do życia i życiu inspirującym sztukę, odczuwaniu braku – coraz bardziej dotkliwym w miarę upływu czasu i odchodzenia coraz większej ilości osób… Przytaczane podczas rozmowy anegdotki z prób teatralnych, planów filmowych rozbawiały do łez, wspomnienia z pracy z wybitnymi twórcami pozwalały zajrzeć za kulisy filmów i spektakli, dojrzeć ogrom pracy włożony w to, co ostatecznie oglądamy na deskach teatralnych lub szklanym ekranie.

Na zakończenie nie ma stosowniejszych słów niż słowa samej Mai Komorowskiej: Najważniejsze jest, aby wciąż się starać. To słowo najbardziej lubię. W życiu dzieje się różnie, ale człowiek nieustannie musi się starać.

Sejneńskie rozmowy #9. Z notatnika Agnieszki Fiedorowicz
Foto: Wiesław Szumiński
(niniejsza notatka pochodzi z serii zapisków pospotkaniowych)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI