Notatka: Sejneńskie rozmowy - spotkanie dziewiąte.

18 i 19 maja 2019 gościem Sejneńskich rozmów była Maja Komorowska.


O Sztuce Życia

Zimą obiecała, że przyjedzie wiosną, i obietnicy dotrzymała. W weekend 18 i 19 maja po raz kolejny gościliśmy w Pograniczu Maję Komorowską - wybitną aktorkę (z którą bardzo lubił współpracować Krzysztof Zanussi), znaną z inscenizacji m.in. Becketta, Czechowa, Słowackiego, Witkiewicza, Bernharda czy kreacji filmowych w „Weselu”, „Pannach z Wilka”, „Dekalogu”, „Lawie”...

Rozmowę naszego gościa z Krzysztofem Czyżewskim poprzedziła projekcja kultowego, nominowanego do Oscara, filmu Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka” – ekranizacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Spotkanie dnia następnego zaspokoiło niedosyt odczuwany po lutowych Sejneńskich rozmowach (chciałoby się godzinami siedzieć, i słuchać jej głosu, jej słów, poezji w jej odczytaniu…). O drodze do aktorstwa (i ścieżkach pobocznych, na które od czasu do czasu wstępowała), sztuce przenoszonej do życia i życiu inspirującym sztukę, odczuwaniu braku – coraz bardziej dotkliwym w miarę upływu czasu i odchodzenia coraz większej ilości osób… Przytaczane podczas rozmowy anegdotki z prób teatralnych, planów filmowych rozbawiały do łez, wspomnienia z pracy z wybitnymi twórcami pozwalały zajrzeć za kulisy filmów i spektakli, dojrzeć ogrom pracy włożony w to, co ostatecznie oglądamy na deskach teatralnych lub szklanym ekranie.

Na zakończenie nie ma stosowniejszych słów niż słowa samej Mai Komorowskiej: Najważniejsze jest, aby wciąż się starać. To słowo najbardziej lubię. W życiu dzieje się różnie, ale człowiek nieustannie musi się starać.

Sejneńskie rozmowy #9. Z notatnika Agnieszki Fiedorowicz
Foto: Wiesław Szumiński
(niniejsza notatka pochodzi z serii zapisków pospotkaniowych)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI