Notatka: Sejneńskie rozmowy - spotkanie siódme.

25 marca – gośćmi Sejneńskich Rozmów były nauczycielki na co dzień pracujące w sejneńskich szkołach: Barbara Kukolska, Jolanta Olsztyn, Hanna Tomal.


Obyś cudze dzieci uczył…przekleństwo czy błogosławieństwo?

W ciągu pierwszych kilkunastu lat w szkole spędzamy większą część naszego życia (żłobki, przedszkola, podstawówki, gimnazja, szkoły średnie). Szkoła to – zaraz po domu rodzinnym – drugie miejsce, w którym uczymy się, jak żyć. Nie tylko zdobywamy wiedzę z poszczególnych przedmiotów, uczymy się jak współistnieć, współpracować, współdziałać z rówieśnikami i całą masą osób, które tworzą organizm zwany szkołą.

Matematyka, geografia, fizyka, chemia – niezrozumiałe początkowo terminy stają się coraz bardziej znajome, zaczynamy dostrzegać związki i zależności między pojęciami pozornie sprzecznymi i niepowiązanymi. Za każdym przedmiotem stoi on/ona – nauczyciel/nauczycielka, tłumacząc zawiłości gramatyki języka ojczystego, pokazując krańce świata, opowiadając o dawnej lub nie tak dawnej przeszłości, zachęcając do jeszcze szybszego biegu, jeszcze wyższego rzutu, jeszcze dalszego skoku. Nie tylko przekazuje wiedzę podręcznikową, ale także opiekuje się, dba o bezpieczeństwo, czasem wysłucha i podpowie.

Nie każdy jest jak John Keating, bo Johnów Keatingów nie produkują taśmowo, ale każdy z nas spotkał na swojej drodze przynajmniej jednego Nauczyciela przez wielkie „N”, któremu zawdzięcza taki a nie inny kierunek swej życiowej ścieżki.

Cudze dzieci uczyć? Z kilkadziesiąt lat temu – błogosławieństwo, a teraz?


Sejneńskie rozmowy #7. Z notatnika Agnieszki Fiedorowicz
Foto: Wiesław Szumiński
(niniejsza notatka pochodzi z serii zapisków pospotkaniowych)

Sejneńskie rozmowy #1 - Łona

Sejneńskie rozmowy #2 - Radek Liszewski

Sejneńskie rozmowy #3 - Mikołaj Trzaska

Sejneńskie rozmowy #4 - Sejneńscy lekarze

Sejneńskie rozmowy #5 - Maja Komorowska

Sejneńskie rozmowy #6 - Natalia Szroeder


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI