Nowa Agora Sarajewo

Sarajewo
8 - 12 czerwca 2006

Jako współcześni Europejczycy jesteśmy dumni z różnorodności etnicznej, walczymy o zachowanie tożsamości. Ale czy w trakcie tej walki nie straciliśmy agory i kultury dialogu która jej towarzyszy? A jeśli tak, to jak możemy ją przywrócić? Czy potrzebujemy nowej agory w dzisiejszych czasach? Czy to nie jest sprzeczność z silną presją rożnorodności i osobności? Jakie są przyczyny teraźniejszego kryzysu wielokulturowości i sposoby na poprawienie sytuacji?

W oblężonym Sarajewie będącym obiektem nienawistnych ataków ideologów czystości krwi był charshija, targ, miejsce spotkań i wymiany, kulturowy palimpsest, bezpośrednia bliskość kościoła katolickiego, prawosławnego, meczetu i synagogi, królestwo Sarajlja - obywatela wielokulturowego miasta. Charshija współistniała bardzo dobrze w otoczeniu łacińskich, muzłumańskich, prawosławnych, żydowskich, cygańskich wspólnot... Żyła na ich odmienności, zachowaniu tradycji. W tym samym czasie było to niezastąpione połączenie in wspólnego istnienia, tworzyło kulturę dialogu, która wpływała na etos codziennego życia.

To jedynie kilka z ważnych pytań i problemów, którym Sympozjon Nowa Agora był poświęcony - spotkania wybitnych przedstawicieli humanistycznej refleksji nad czasami w którch żyjemy. W Sympozjum wzięło udział 25 mówców z różnych krajów. Natomiast w spotkaniach wzięło udział około 200 osób z Bośni i Hercegowiny, oraz całego świata.

Sympozjum odbyło się w miejscowości Ilidza, słynnym uzdrowisku położonym przy źródle rzeki Bośnia oraz blisko starożytnego mostu rzymskiego, który przez wieki był miejscem spotkania, debat i konferencji.

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, więcej informacji na ten temat można znaleźć w anglojęzycznej części serwisu.


8 - 12 czerwca 2006 - Nowa Agora - Sarajewo

Buduje się poprzez dialog Buduje się poprzez dialog  rozmowa z Wielkim Muftim (Reis–ul–Ulemą) Bośni i Hercegowiny Mustafą Cericiem.
Czy potrzebujemy dzisiaj Nowej Agory? Sprawozdanie z konferencji „New Agora Symposium” W dniach 9-11 czerwca 2006 roku odbyło się w Sarajewie sympozjum „Nowa Agora” zorganizowane przez Fundację Pogranicze. W wydarzeniu tym uczestniczyło wielu intelektualistów z całej Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Dyskutując o tolerancji, nacjonalizmach, polityce migracyjnej i wielu innych kwestiach próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy nadal posiadamy agorę i kulturę dialogu międzykulturowego? Czy też może potrzebna jest nam Nowa Agora? Dyskusji tej przypatrywałam...
1

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI