Nowa Agora Sarajewo

Sarajewo
8 - 12 czerwca 2006

Jako współcześni Europejczycy jesteśmy dumni z różnorodności etnicznej, walczymy o zachowanie tożsamości. Ale czy w trakcie tej walki nie straciliśmy agory i kultury dialogu która jej towarzyszy? A jeśli tak, to jak możemy ją przywrócić? Czy potrzebujemy nowej agory w dzisiejszych czasach? Czy to nie jest sprzeczność z silną presją rożnorodności i osobności? Jakie są przyczyny teraźniejszego kryzysu wielokulturowości i sposoby na poprawienie sytuacji?

W oblężonym Sarajewie będącym obiektem nienawistnych ataków ideologów czystości krwi był charshija, targ, miejsce spotkań i wymiany, kulturowy palimpsest, bezpośrednia bliskość kościoła katolickiego, prawosławnego, meczetu i synagogi, królestwo Sarajlja - obywatela wielokulturowego miasta. Charshija współistniała bardzo dobrze w otoczeniu łacińskich, muzłumańskich, prawosławnych, żydowskich, cygańskich wspólnot... Żyła na ich odmienności, zachowaniu tradycji. W tym samym czasie było to niezastąpione połączenie in wspólnego istnienia, tworzyło kulturę dialogu, która wpływała na etos codziennego życia.

To jedynie kilka z ważnych pytań i problemów, którym Sympozjon Nowa Agora był poświęcony - spotkania wybitnych przedstawicieli humanistycznej refleksji nad czasami w którch żyjemy. W Sympozjum wzięło udział 25 mówców z różnych krajów. Natomiast w spotkaniach wzięło udział około 200 osób z Bośni i Hercegowiny, oraz całego świata.

Sympozjum odbyło się w miejscowości Ilidza, słynnym uzdrowisku położonym przy źródle rzeki Bośnia oraz blisko starożytnego mostu rzymskiego, który przez wieki był miejscem spotkania, debat i konferencji.

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, więcej informacji na ten temat można znaleźć w anglojęzycznej części serwisu.


8 - 12 czerwca 2006 - Nowa Agora - Sarajewo

Buduje się poprzez dialog Buduje się poprzez dialog  rozmowa z Wielkim Muftim (Reis–ul–Ulemą) Bośni i Hercegowiny Mustafą Cericiem.
Czy potrzebujemy dzisiaj Nowej Agory? Sprawozdanie z konferencji „New Agora Symposium” W dniach 9-11 czerwca 2006 roku odbyło się w Sarajewie sympozjum „Nowa Agora” zorganizowane przez Fundację Pogranicze. W wydarzeniu tym uczestniczyło wielu intelektualistów z całej Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Dyskutując o tolerancji, nacjonalizmach, polityce migracyjnej i wielu innych kwestiach próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy nadal posiadamy agorę i kulturę dialogu międzykulturowego? Czy też może potrzebna jest nam Nowa Agora? Dyskusji tej przypatrywałam...
1

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI