W 2007 roku Nowa Agora została zorganizowana we Wrocławiu, stolicy Dolnego Śląska, które przetrwało wiele z tragedii związanych z kryzysem wielokulturowości w XX wieku. W wyniku II wojny światowej, Wrocław, miasto posiadające polskie, czeskie, austriackie i niemiecki korzenie, było świadkiem dramatycznych zmian w polulacji. Niemieccy mieszkańcy miasta zostali wysiedleni pomiędzy 1945 a 1948, i Wrocław stał się linią "Dzikiego Zachodu" - nowo uzyskanych terytoriów polskich.
Tematami którym poświęcone były kolejne dni konferencji to: Cosmopilis. Dziedzisctwo, nowoczesność i budowanie mostów: Stratgie dla wielokulturowego miasta (5 lipca), Religia kontra społeczeństwo obywatelskie: Rola i miejsce religii w wielokulturowych społecznościach (6 lipca), "Co się z nami stało?" Wzrost narodowych sentymentów oraz ksenofobii w nowych państwach Unii Europejskiej (7 lipca).
Goścmi sympozjonu byli m.in.:Eva Hoffman, Elżbieta Matynia, Ivana Bursíková, Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Rafał Dutkiewicz, Ashok Bhalotra, Zygmunt Bauman, Konstanty Gebert, Fr Maciej Zięba, Nicholas Stavroulakis, Edwin Bendyk, Isabella Thomas, Gabriela Adameşteanu, Aleksander Kaczorowski i Leszek Koczanowicz.
Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, więcej informacji na ten temat można znaleźć wanglojęzycznej części serwisu.
Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.
Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.
POGRANICZE / BIAŁORUŚ
Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.