Nowa Pracownia Pogranicza - Pracownia Książki ruszyła!

 W piątek, 22 września, w Ośrodku „Pogranicze”, wykładem KRZYSZTOFA CZYZEWSKIEGO  "O praktykowaniu idei"  adresowanym do uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach, rozpoczeła swą działalność Pracownia Książki. 


Stało się! Pracownia Książki Ośrodka „Pogranicze” w Sejnach rozpoczęła swą działalność.

Zainaugurował ją wykład Krzysztofa Czyżewskiego – jednego z mentorów, pod okiem których młodzi ludzie poznawać będą możliwości, jakie niesie ze sobą praca z literaturą, która nie ogranicza się jedynie do czytania i rozprawiania o książkach.

Wykład, zatytułowany „O zapiskach praktyka idei” wprowadził młodych słuchaczy w tematykę przyszłych działań pracowni. Krzysztof Czyżewski zabrał naszych gości w prawdziwą podróż po literaturze, historii, kulturze. Wyruszyliśmy z Sejn, z całą ich wielokulturową, pograniczną tradycją, odwiedziliśmy Krasnogrudę Miłosza, Japonię z jej bogatą tradycją haiku, Amerykę Gary Snydera, Jacka Kerouaca i J.F. Coopera oraz Gruzję – „Kraj ptaków i opowieści”.

Esej, haiku, zainteresowanie beatników buddyzmem i filozofią zen a także… Facebook wymienione zostały jako źródło inspiracji i formy wyrazu. Bo „książka” to nie tylko zbiór zapisanych kartek, zamkniętych między okładkami.  "Książka" to obraz powstający w wyobraźni czytelnika, to szelest przewracanych kartek, zapach farby drukarskiej, cały wachlarz emocji towarzyszących lekturze, to godziny pracy nad pomysłem, który wostatecznej formie trafia na księgarskie półki, to wehikuł czasu i sposób na teleportację.

"Książka" to punkt wyjścia, brama, po przekroczeniu której naszym oczom ukazuje się wiele ścieżek. Wspólnie podążymy co najmniej kilkoma z nich.

Pracownia Książki, spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim. Foto Piotr Fiedorowicz


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI