Nowy Jazz. Meritum.

Meritum 
Szcz 

wydawca: Lado ABC 

Paweł Szamburski – klarnet 
Tomasz Bandyra – bas 
Karol Maśluszczak – piano 
Roman Ślefarski – perkusja 
Dj Lenar - turntabling

 

 

 


Grupę tworzą muzycy związani z warszawską sceną niezależną i jazzową. Zespół powstał już w roku 2001, ale aktualny skład ustalił się pod koniec 2002 roku. Ich muzyka często kojarzona z energetycznym "klezmer jazzem", łączy jednak różne style i konwencje muzyczne w poszukiwaniu piękna i rzeczywistego sensu, czyli muzycznego Meritum. Zespół gra swoje autorskie kompozycje, w których akustyczne brzmienie kwartetu (fortepian, klarnet, gitara basowa, perkusja) wzbogacone zostaje przez dźwięki konkretne, field-recording oraz skrecze dj Lenara. W ich muzyce słychać zarówno wolność improwizacji, zabawę konwencją jak i kompozycyjno-aranżacyjną precyzję. Jest tu wiele radości, szaleństwa, ale także smutku i nostalgii, co czyni utwory Meritum zaskakującymi, uniwersalnymi. 

       

"Muzyka Meritum to autentyczny powiew świeżości na pogrążonej od pewnego czasu w marazmie krajowej scenie alternatywnej. Nie ma tu ani śladu beznamiętnego kopiowania popularnego ostatnio na świecie mazgajskiego avant popu czy post rocka. Muzycy poruszają się wśród gąszczu gatunków i stylistyk, wśród których z łatwością znaleźć można jazz, kameralną muzykę współczesną, a nawet wątki awangardowego rocka spod znaku King Crimson, które nadały znacznej części materiału sporo dynamiki. Ale chociaż te właśnie gatunki wysuwają się na pierwszy plan kompozycji, nie one stanowią o uroku dzwieków Meritum. 

Najciekawsze tu jest to, że w oparciu o nie muzycy stworzyli coś w rodzaju wariacji na temat tradycyjnej muzyki klezmerskiej. Żywiołowy, żydowski folklor wylewa się z utworów pełnymi wiadrami, czasem przyjmując postać ekstatycznego wirowania, kiedy indziej rozlewając się w rzewne, nostalgiczne melodie, zawsze jednak znakomicie podkreslając to, co w kulturze środkowo i wschodnioeuropejskich diaspor najbardziej podniecające. Bardzo udany debiut." 

Wojciech Lada / ŻYCIE WARSZAWY 

Więcej w zbiorach CDKP 

Materiały pochodzą ze strony internetowej zespołu: www.meritum.art.pl - redakcja Michał Moniuszko


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI