O „Śmierci na Kosowym Polu" Ivana Čolovicia na łamach "Gazety Wyborczej"

"Zastanawiająca jest aktualność książki Čolovicia nie tylko na Bałkanach i nie tylko na Starym Kontynencie." - skrócona wersja posłowia Krzysztofa Czyżewskiego.


Musimy szukać siebie bardziej na ziemi niż w niebie, bardziej w pragmatycznej polityce niż w charyzmatycznych wodzach. Musimy walczyć z "terrorem kultury" w służbie dyktatorów i demagogów - pisał Ivan Čolović w książce "Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego".

Ivan Čolović nie mógł być zaskoczony przemówieniem Slobodana Milosevicia 28 czerwca 1989 r. Nowy wódz narodu przemawiał na Gazimestanie, w miejscu upamiętniającym bitwę na Kosowym Polu, oddalonym kilka kilometrów od Prisztiny, stolicy Kosowa, które wówczas było jeszcze częścią Jugosławii. W 600. rocznicę bitwy zebrało się tam według różnych relacji od pół miliona do 2 mln ludzi.

W państwie narodów południowosłowiańskich wrzało już od kilku lat. Odradzanie się retoryki męczeństwa i nienawiści do sąsiadów dokonywało się na oczach etnologa i antropologa kultury badającego mity społeczeństw i subkultur bałkańskich, a przede wszystkim preparowaną z nich „politykę symboli”. W życie wcielały się jego najgorsze przepowiednie o „nadmiarze kultury” dającym pożywkę odradzaniu się mitu politycznego, który po raz kolejny może posłużyć władzy za ideologiczny oręż zniewolenia i manipulacji i po raz kolejny nieuchronnie poprowadzić naród ku klęsce. Śledził nasilający się nacjonalizm wśród pisarzy publicznie oświadczających, że „kosowskiego węzła” nie da się już rozwiązać, że trzeba go przeciąć. Te nawoływania do przemocy dotyczyły Kosowa, regionu w olbrzymiej większości zamieszkanego przez Albańczyków, któremu w tym czasie - podobnie jak Wojwodinie - odebrano autonomię.

Krzysztof Czyżewski
data publikacji: 11.01.2020

Czytaj na stronie Gazety Wyborczej

"Śmierć na Kosowym Polu" w Oficynie Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI