O książce Ireny Veisaitė na blogu Adama Kraszewskiego

Recenzja książki "O godne życie. Irena Veisaitė w rozmowie z Aurimasem Švedasem"


31 maja tytułem Człowieka Pogranicza została uhonorowana Irena Veisaite, osoba, która jest ucieleśnieniem historii Litwy XX wieku. Litwy, której kultura jest nam tak naprawdę nieznana, obca, mimo bliskiego sąsiedztwa, mimo wspólnej historii i sentymentów.

O godne życie. Trudno o bardziej wieloznaczny tytuł. Dla Ireny Veisaite to możliwość uczynienia z życia sztuki, nadania mu sensu, po odrzuceniu pustej rozrywki i każdego przejawu konformizmu. Przyznamy wszyscy, że to trudne zarówno w XX wieku, jak i teraz. Podążanie własną droga wiąże się bowiem z alienacją, z wyróżnianiem się z tłumu, a co za tym idzie, z rezygnacją z anonimowości. A przecież poczucie przynależności daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego instynktownie szukamy ludzi nam podobnych, przełamujemy bariery nas dzielące, likwidujemy granice, zmieniając ten nasz własny mikroświat. I właśnie to czyniła przez całe swoje życie Irena Veisaite.

Nasza bohaterka urodziła się niespełna dziesięć lat po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Przeżyła dwie sowieckie i jedną niemiecką, okupację. Cudem uratowana od zagłady, ukrywała się w Wilnie, w którym zamieszkała po wojnie.

Adam Kraszewski
data publikacji: 07.07.2019

Czytaj całość na NaTemat.pl

"O godne życie. Irena Veisaitė w rozmowie z Aurimasem Švedasem" w Oficynie Pogranicza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI