O Misterium Mostu na portalu Niebywałe Suwałki

MISTERIUM MOSTU DOKONAŁO SIĘ W KRASNOGRUDZIE. "Niewidzialny Most”, choć całkiem namacalny, powstał przy Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Misterium, połączone z prezentacją tej instalacji przestrzennej, odbyło się na zakończenie spotkań pod nazwą Wioska Budowniczych Mostów.


Filarami mostu, który powstał w Krasnorgudzie, są sztuka i wiedza, wykorzystujące w praktyce skomplikowany system znaków i symboli. Przewodnikami po zasobach myśli, kultur i umiejętności nawiązania dialogu byli goście zaproszeni do Krasnogrudy przez Krzysztofa Czyżewskiego, wśród nich znaleźli się: Christopher Merrill, Gwen Burnyeat, Jessica Kaahwa, Yaarah Bar-On, Lidia Ostałowska.

Zanim w „Pograniczu” nastał czas Wioski Budowniczych Mostów i programu „Niewidzialny Most”, wiele spotkań, rozmów, wieczorów było skupionych wokół cyklu „Opowieści o współistnieniu”. Każda z tych cząstek to fragment większej całości, cegiełka pomagająca wznieść na odpowiedni poziom most łączący różnych ludzi, różne narody, czy nawet różne kontynenty (jak w przypadku mistrzów uczestniczących w WBM). Sztuka budowania mostów, na kanwie wielokulturowości, ale też dawnych niesnasek i sporów, czy połączeń pozytywnych, od ponad dwóch dekad stanowi podstawę funkcjonowania sejneńskiego „Pogranicza”.

Wiedza i doświadczenie mistrzów zostały wykorzystane w ostatnich kilkunastu dniach – właśnie przy realizacji „Niewidzialnego Mostu” i jego pracowni artystyczno-edukacyjnych: Mostu, Słowa i Opowieści, Głębokiej Pieśni, Muzyki Miejsca, Misteriów Dzieciństwa, Sztuki-Maski, Przyrody, Tkania, Obrazu i Nowoczesnych Mediów, Złotego Runa oraz Biblioteki Mostu i Spiżarni.

Punktem kulminacyjnym spotkania stała się niebywała prezentacja – widowisko, misterium Mostu, łączące opowieści o Neimarze – budowniczym mostu i sztuce tworzenia. W sobotę, 22 sierpnia w Krasnogrudzie zapanowały różne języki, nastał czas żywej symboliki, muzyki, mitologii, uzewnętrznienia indywidualnej estetyki każdego z uczestników, którzy „dobudowywali” do scenariusza coś od siebie. Tajemnica mostu wymaga odkrycia, a właściwie ciągłego odkrywania i poszukiwania. Sięgania po to, co znane i mniej oczywiste, np. poszukiwanie ukojenia i huśtawki z mitu o Erigone lub dociekania przyczyn zburzenia mostu w Mostarze (wybuchy i strzały w pewnym momencie widowiska to właśnie przywodzą na myśl). Niezwykły jest ten „Niewidzialny Most”, gdzie dużo dzieje się za misternie utkaną „kurtyną” zawieszoną między drzewami.

Misterium mostu to jeden z elementów budowania przestrzeni sacrum. W programie i planach „Pogranicza” działań łączących i włączających będzie o wiele więcej. Informacje na temat Wioski Budowniczych Mostów można odnaleźć na stronie: pogranicze.sejny.pl

 

MOST – MIĘDZY UTOPIĄ A PRAKTYKĄ.

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI Z „POGRANICZA” O WIOSCE BUDOWNICZYCH MOSTÓW (WIDEO)

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI