O Pograniczu w kwartalniku POLONIA NOWA Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji

nr12, 2013 rok,  


 POGRANICZE NARODÓW Około 20 km od Suwałk leży miasteczko Sejny, niedaleko granicy polsko – litewskiej. Mieszkją w nim Polacy, Litwini i Rosjanie - starobrzędowcy, a przed II wojną światową żyli tu także Żydzi, Cyganie/Romowie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Losy historii nie były łaskawe dla tych mniejszości i pewnie wartościowa spuścizna wielokulturowej wspólnoty uległaby zapomnieniu gdyby nie powstały na początku lat 90- tych Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów“, którego działacze podjęli wyzwanie ocalenia od zapomnienia wartości kulturowych z minionej epoki. Duszą, sercem i motorem Ośrodka i jego działalności jest Bożena Szroeder, którą mieliśmy przyjemność spotkać. Spotkanie z nią to nie był zwykły punkt programu, który odbył się w byłej synagodze żydowskiej. W niezwykle ekspresyjny sposób pani Bożena przedstawiła działalność Ośrodka i pracę z dziećmi i młodzieżą, które w tej działalności odgrywają główną rolę. To dzieci były zaangażowane w zbieranie informacji, materiałów i pamiątek z minionego okresu. Na tej podstawie powstały „Kroniki Sejneńskie“, spektakl stworzony wspólnie przez grupę młodych ludzi różnych narodowości i wyznań. W spektaklu grupa nastolatków snuje opowieści słowami swoich dziadów i pradziadów o pięknej Racheli która zmarła na suchoty, o taborach cygańskich, o dziadach spod kościoła i o żydowskim dziecku ocalonym od śmierci. Scenerią jest model dawnego miasteczka Sejny czyli makieta składająca się z domków glinianych wykonanych przez dzieci. „Kroniki Sejneńskie“, grane od 14 lat przy zaangażowaniu zmieniających się młodych aktorów były prezentowane na Litwie, w Bośni, Niemczech, Danii i przez dwa tygodnie w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku.

KOMU BAJKA, KOMU? Polecamy odwiedzenie strony http://pogranicze.sejny.pl i zapoznanie się z działalnością Ośrodka, a pod zakładką “Warsztaty” wejść na “Pracownię Kronik Sejneńskich” gdzie można zobaczyć kolekcję bajek zrobionych przez dzieci pod okiem profesjonalnych animatorów. Rzucamy hasło dla naszej szwedzkiej Polonii: jak możemy skorzystać z doś- wiadczeń Ośrodka Pogranicze i wykorzystać je na „własnym podwórku“? Bajki te są dostępne w wersji polskiej i z angielskimi napisami i jeśli ktoś chciałby je wykorzystać do pracy z dzieć- mi, prosimy o kontakt z redakcją. n Tekst i zdjęcia TERESA SYGNAREK Bożena Szroeder w ekspresyjny i ciepły sposób opowiedziała nie tylko o działalności Ośrodka Pogranicze ale przedstawiła także prace artystyczne dzieci znajdujące się na stałe w Białej Synagodze, miejscu spotkań Ośrodka. Stała ekspozycja wystawowa: pamiątki odnalezione przez dzieci (zdjęcie powyżej) i makieta starego miasteczka Sejny (zdjęcie poniżej), wszystko wykonane przez dzieci i młodzież sejneńską. 

czytaj całość, link do kwartalnika


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI