O Pracowni Przyrody

Pracownia Przyrody istnieje od 4 lat, uczestniczą w niej dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, z którymi spotykamy się raz w tygodniu. Niektóre z nich są z nami od początku, mimo że po trzech latach zamykamy pewien sykl spotkań i realizujemy podobny materiał.


Ale dzięki ich wieloletniej  obecności starsza młodzież potrafią być przewodnikami dla młodszych uczestników, więc ma to ogromną wartość. Mniej więcej raz w miesiącu w naszych zajęciach towarzyszy nam Marcin Siuchno, ornitolog z Warszawy. Sporą część czasu dzieci spędzają w terenie, mają dużo zajęć praktycznych w Parku Krasnogrudzkim. Zajmują się tu nie tylko ptakami, badają też owady i bogatą roślinność parku.

Oprócz zajęć praktycznych Pracownia zajmuje się także tworzeniem prac plastycznych inspirowanych terenowymi zajęciami. Powstały w ten sposób liczne prace m.in. robiły ilustrację zwierząt mieszkających nieopodal parku, uczyły się składać zwierzątka metodą origami, konstruowały pajęczynę przyjaźni. Mamy za sobą też większe projekty, po roku przygotowaliśmy wystawę, w 2015 uczestniczyliśmy w budowaniu Niewidzialnego Mostu, przygotowując instalacje z żywicą i zatopionymi owadami. Po  trzech latach wspólnych spotkań powstał album / atlas z ptakami – metodą Papier-macheʹ każde z dzieci przygotowywało ilustrację wybranego ptaka, pod opieką ornitologa pisały do niego teksty. W zamierzeniu jest to pierwsza z kilku publikacji, w przygotowaniu album poświęcony drzewom,  a w przyszłości również owadom, małym ssakom i kamieniom. To zresztą niejedyne projekty Pracowni, powstanie też duża mapa 3D Krasnogrudzkiego Parku odtwarzająca szczegółowo ukształtowanie terenu i jego roślinność. 

Stopniowo też wyposażamy nasz warsztat, młodzi adepci korzystają z mikroskopów i lunet, które pozwalają obserwować mniejsze organizmy. Wypożyczają też i wymieniają się książkami o tematyce przyrodniczej. Powstają też różne niekonwencjonalne, pomysłowe pomoce, dzięki metalowym puszkom połączonym kabelkiem próbowaliśmy wyobrazić sobie jak słyszą owady.

Część uczestników deklaruje, że swoją przyszłość zawodową zwiąże z badaniem przyrody. Takie deklaracje są bardzo miłe, ale niezależnie od obieranej w przyszłości zawodowej drogi, naszym celem jest uwrażliwienie dzieci na to, co nas otacza i odpowiedzialną relację z przyrodą. Od niedawna Pracownia otworzyła się też na współpracę z Uniwersytetem III wieku. Oprócz Pracowni Przyrody starsi uczestnicy mogą skorzystać z oferty Pracowni Jednego Zdjęcia (prowadzonej przez Małgorzatę Sporek-Czyżewską i Wiesława Szumińskiego) i Pracowni Spiżarni (prowadzonej przez Mariolę Mitros). W ramach Pracowni Przyrodniczej seniorzy mają już za sobą pierwsze spotkania – poznawanie Krasnogrudzkiego Parku i pracę z ornitologiem. Uwzględniamy też ich ogrodnicze pasje, przygotowując zajęcia tematyczne poświęcone ogrodowi.

Z Ksenią Konopek rozmawia Marta Kowerko-Urbańczyk


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI