O "Czytaniu Drugiego"

"Czytanie w Krasnogrudzie. I pamięć o przedwcześnie zmarłym historykuMonika Żmijewska w "Gazecie Wyborczej" 28 lipca 2016


W plenerach krasnogrudzkich czytają Hannę Arendt, Camusa, Miłosza, Kołakowskiego - lektury ważne dla ludzi pogranicza. Patronuje im Tony Judt. Wybitny historyk angażował się w tworzenie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, ale jego otwarcia niestety nie doczekał.
Właśnie w MCD, w przestrzeniach Dworku Miłosza, odbywają się teraz sympozjony z cyklu "Czytanie Drugiego". To rodzaj konwersatoriów, poświęconych współczesnym odczytaniom książek wybitnych myślicieli, silnie rezonujących z wyzwaniami, przed którymi stoją ludzie pogranicza. 

- Każdemu sympozjonowi patronuje wybrany "przewodnik myśli", którego postawa i twórczość stanowią ten ważny, jak mówi Miłosz w "Traktacie moralnym" - "punkt, z którego patrzysz". W tym przypadku jest to Tony Judt, wybitny, przedwcześnie zmarły historyk i intelektualista zaangażowany w sprawy publiczne, autor monumentalnej pracy "Powojnie. Historia Europy od roku 1945" i dwunastu innych książek - mówi Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka Pogranicze i jeden z prowadzących dialogi. Obok niego z doktorantami pracują: litewski filozof i eseista Leonidas Donskis, ukraiński historyk Jarosław Hrycak oraz małżeństwo amerykańskich historyków zajmujących się m.in. Europą Wschodnią: Marci Shore i Timothy Snyder.

Dlaczego pochylenie nad Judtem? 

- Przez wiele lat prowadził Remarque Forum, jedyną w swoim rodzaju platformę dialogu między Europą i Ameryką, która inspirowała i burzyła spokój bardzo wielu intelektualistów, działaczy społecznych, pisarzy, naukowców i polityków. Prowadzone w niewielkim gronie zaciekłe debaty o tym, dlaczego "źle się ma nasz świat", stały się dla nich prawdziwą szkołą myślenia i dialogu. Przybywając do Krasnogrudy, Tony Judt zaangażował się w tworzenie tu Międzynarodowego Centrum Dialogu, którego otwarcia w czerwcu 2011 roku niestety już nie doczekał. Zmarł przedwcześnie - mówi Czyżewski. - Razem z Tonym Judt'em czytać będziemy Hannah Arendt, Alberta Camusa, Czesława Miłosza i Leszka Kołakowskiego, a także - w nawiązaniu do słynnej książki-rozmowy z Timothy Snyderem - XX wiek. Szukać będziemy odpowiedzi na pytania o to, dlaczego książki opisujące totalitaryzmy XX wieku nabierają dzisiaj aktualności? Dlaczego spragnionym rewolucyjnych zmian tak łatwo jest przespać rewolucję? Dlaczego jak mówił Tony Judt - "we wspaniałej nowej epoce będzie nam brak tych tolerancyjnych, tych z marginesu: tych z pogranicza - mojego ludu" ?

Konwersatoria z udziałem kilkudziesięciu uczestników sympozjonu z Ukrainy, Litwy, USA i Polski potrwają do 31 lipca.
 
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI