O Sejnach i Pograniczu na Culture.pl

O wielokulturowej historii Sejn oraz blisko 30-letniej działalności Pogranicza pisze Patryk Zakrzewski. Culture.pl, data publikacji: 8 sierpnia 2018


>>Nowy rozdział sejneńskiego przywracania pamięci wyznacza przybycie pod koniec lat 80. do Sejn dwóch małżeństw: Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej i Krzysztofa Czyżewskiego oraz Bożeny i Wojciecha Szroederów. Zaprzyjaźnione pary łączyły wspólne doświadczenia: zaangażowanie w kontrkulturowy kipisz lat 80. i alternatywny teatr (Czyżewscy przez 10 lat działali w Gardzienicach, Szroederowie w słupskim teatrze STOP). Gdy rzesze ich rówieśników korzystały z możliwości wyjazdu na Zachód, oni wspólnie wyruszyli na Wschód szukać śladów wielokulturowego dziedzictwa. Była to podróż przez duże "p": czteromiesięczna wyprawa całym taborem, z dziećmi, końmi u wozów. W końcu zamierzali się tam osiedlić na stałe. Mityczne pogranicze było jeszcze wtedy prawdziwym końcem świata, 12 kilometrów stąd trwała niewzruszenie granica ze Związkiem Radzieckim.

Do Sejn dotarli jeszcze jako grupa teatralna. Na miejscu postanowili zejść ze sceny i zostać "animatorami kultury czynnej". Pomysł stworzenia tu ośrodka kultury zyskał wpływowych popleczników: malarza Andrzeja Strumiłłę, czy senatora ziemi suwalskiej Andrzeja Wajdę. W styczniu 1991 roku powołano "Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów", któremu przyznano opiekę nad ocalałymi budynkami dawnego, żydowskiego kwartału. Do lat 80. w synagodze był magazyn nawozów sztucznych, w jesziwie fabryka obuwia, zwana przez miejscowych "papuciarnią", w hebrajskim gimnazjum - poczta.<<

Czytaj cały artykuł 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI