Od narodzin do śmierci. Krajka litewska

 Zadanie będzie polegało na poznaniu historii tradycyjnej krajki i jej roli w dawnym i współczesnym życiu oraz praktycznych zajęciach tkania krajek na specjalnie do tego stworzonych krosnach. Uczestnikami będzie 5-o osobowa grupa  osób w różnym wieku. Mistrzynią przekazującą tajniki warsztatu będzie Anastazja Sidor, jedna z ostatnich tkaczek która kultywuje tą niełatwą technikę.

"Od narodzin do śmierci. Krajka litewska" to kolejny projekt wtajemniczenia w tradycje tkackie regionu, poprzedni " Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana"  przywoływał zapomnianą już technikę wielonicelnicową tzw. Perebory.

Projekt autorstwa Urszuli Wasilewskiej otrzymał dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowych Instytucji Kultury.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie pomiędzy Fundacją Pogranicze a Ośrodkiem "Pogranicze-sztuk, kultur, narodów".


W Pracowni Tkania finał projektu 29 grudnia w Pracowni Tkania Ośrodka Pogranicze odbyło się spotkanie  podsumowujące  projekt "Od narodzin do śmierci. Krajka litewska".
18 grudnia 2020, Krajka - od narodzin do śmierci - ostatnie spotkanie warsztatowe projektu Pracownia Tkania - Krajka - od narodzin do śmierci - ostatnie spotkanie warsztatowe projektu.
W Pracowni Tkania Spotkania uczestników projektu "Od narodzin do śmierci. Krajka litewska" dobiegają już końca.
Cykl warsztatów związanych z krajką litewską Informacja o projekcie na portalu sejny.net
W Pograniczu warsztaty z litewską krajką W ośrodku Pogranicze w Sejnach w Pracowni Tkania od maja do grudnia tego roku realizowany jest kolejny program dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krajka - wzornictwo Grupa projektowa ponownie wróciła do wzornictwa krajki litewskiej.
Krajka litewska - techniki Tkanie każdego z uczestników odbywa się w różnym tempie.Część grupy pracuje na krosnach nad krajką wybieraną.
Krajka litewska - nitki Po kolejnym technicznym wyrysowaniu szkicu projektu krajek, doboru  odpowiednich nitek lnianych i bawełnianych do pracy, każdy z uczestników  indywidualnie rozpoczął nakładanie nici osnowy na  krosienkach krajkowych.
Krajka litewska - pierwsze wzory Poznawanie tajników tkania krajki. Powstają pierwsze prace o  geometrycznym, mniej skomplikowanym wzorze. 
Wizyta grupy realizującej projekt o krajce w Puńsku Najbogatsze zbiory krajki w Polsce są w Muzeum Regionalnym w Puńsku.  
"Od narodzin do śmierci. Krajka litewska". Prowadzące zajęcia. Mistrzyni - Anastazja Sidor, koordynatorka - Urszula Wasilewska
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI