Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa archeologicznego dla młodzieży gimnazjalnej

Projekt “Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego dla młodzieży gimnazjalnej” realizowany jest przez członków grupy rekonstrukcyjnej działającej przy Fundacji i Ośrodku “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Projekt realizowany jest i finansowany w ramach III Edycji Akademii Orange i trwa od stycznia do czerwca 2012 r.

W projekt zaangażowana jest młodzież z odmiennych środowisk kulturowych i narodowościowych, z regionu przez wiele dziesięcioleci nazywanego Polską B. W pracy nad projektem spotykają się młodzi Litwini i Polacy, sąsiedzi z jednego miasta, których rodzice i dziadkowie często żyli w konflikcie z powodu urazów historycznych. Bardzo ważne jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę o miejscu, z którego się wywodzą i odkrycie wspólnie z nimi niezwykłego bogactwa kulturowego, krajobrazowego i historycznego rodzinnych stron.


W projekcie uczestniczy 20 gimnazjalistów, którzy w ramach prowadzonych zajęć zapoznają się Archeologią Miejsca, odtwarzają życie i zwyczaje ludności bałtyjskiej zamieszkującej w odległej przeszłości dzisiejsze pogranicze polsko-litewskie. Projekt podzielony został na 5 części, w ramach których młodzież zapoznaje się z archeologią, historią, etnografią oraz ochroną dziedzictwa kulturowego. Etap I-wszy zatytułowany „Pradzieje” wprowadza w pradzieje regionu, w obrzędowość związaną z życiem codziennym ludności dawnej, obejmuje m.in. podróże do stanowisk archeologicznych oraz warsztaty współczesnego czytania artefaktów. Uczestnicy w warunkach zbliżonych do tych sprzed 2 tyś lat przyrządzają pradziejowe potrawy, szyją stroje, lepią i wypalają urny. Podczas II-go etapu pt. „Dokument” uczestnicy odczytują stare podominikańskie dokumenty, które nigdy nie poddane zostały badaniom historycznym. Przy pomocy dzisiejszych technologii w ramach III i IV części (III część – „Współczesność”, IV – „Przyszłość”) projektu młodzi odkrywcy przywracają lokalnemu społeczeństwu pamięć o dawnych zapomnianych mieszkańcach naszej Małej Ojczyzny, tworząc mapy ze stanowiskami archeologicznymi oraz etnograficzne przesłanki dotyczące nazw Jaćwieskich. W trakcie realizacji młodzież prowadzi bloga www.pracowniaarcheo.wordpress.com, na którym śledzić można jej codzienne poczynania.  Projekt potrwa do końca maja. Zwieńczony zostanie widowiskiem plenerowym, noszącym miano Święta Jaćwingów (część V), wystawianym w Krasnogrudzie 2 czerwca 2012 r.

Koordynator projektu: Katarzyna Radziwiłko


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI