Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa archeologicznego dla młodzieży gimnazjalnej

Projekt “Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego dla młodzieży gimnazjalnej” realizowany jest przez członków grupy rekonstrukcyjnej działającej przy Fundacji i Ośrodku “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Projekt realizowany jest i finansowany w ramach III Edycji Akademii Orange i trwa od stycznia do czerwca 2012 r.

W projekt zaangażowana jest młodzież z odmiennych środowisk kulturowych i narodowościowych, z regionu przez wiele dziesięcioleci nazywanego Polską B. W pracy nad projektem spotykają się młodzi Litwini i Polacy, sąsiedzi z jednego miasta, których rodzice i dziadkowie często żyli w konflikcie z powodu urazów historycznych. Bardzo ważne jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę o miejscu, z którego się wywodzą i odkrycie wspólnie z nimi niezwykłego bogactwa kulturowego, krajobrazowego i historycznego rodzinnych stron.


W projekcie uczestniczy 20 gimnazjalistów, którzy w ramach prowadzonych zajęć zapoznają się Archeologią Miejsca, odtwarzają życie i zwyczaje ludności bałtyjskiej zamieszkującej w odległej przeszłości dzisiejsze pogranicze polsko-litewskie. Projekt podzielony został na 5 części, w ramach których młodzież zapoznaje się z archeologią, historią, etnografią oraz ochroną dziedzictwa kulturowego. Etap I-wszy zatytułowany „Pradzieje” wprowadza w pradzieje regionu, w obrzędowość związaną z życiem codziennym ludności dawnej, obejmuje m.in. podróże do stanowisk archeologicznych oraz warsztaty współczesnego czytania artefaktów. Uczestnicy w warunkach zbliżonych do tych sprzed 2 tyś lat przyrządzają pradziejowe potrawy, szyją stroje, lepią i wypalają urny. Podczas II-go etapu pt. „Dokument” uczestnicy odczytują stare podominikańskie dokumenty, które nigdy nie poddane zostały badaniom historycznym. Przy pomocy dzisiejszych technologii w ramach III i IV części (III część – „Współczesność”, IV – „Przyszłość”) projektu młodzi odkrywcy przywracają lokalnemu społeczeństwu pamięć o dawnych zapomnianych mieszkańcach naszej Małej Ojczyzny, tworząc mapy ze stanowiskami archeologicznymi oraz etnograficzne przesłanki dotyczące nazw Jaćwieskich. W trakcie realizacji młodzież prowadzi bloga www.pracowniaarcheo.wordpress.com, na którym śledzić można jej codzienne poczynania.  Projekt potrwa do końca maja. Zwieńczony zostanie widowiskiem plenerowym, noszącym miano Święta Jaćwingów (część V), wystawianym w Krasnogrudzie 2 czerwca 2012 r.

Koordynator projektu: Katarzyna Radziwiłko


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI