Odpowiedź Krzysztofa Czyżewskiego na list Grzegorza i Wojciecha Domosławskich

"Dołożymy starań, aby „Pogranicze” nie zawiodło Waszych oczekiwań, a jubileusz 30-lecia – zamiast celebracyjnego upupienia – otwierał nowe perspektywy przyszłości."


 

Sejny / Krasnogruda, 2 maja 2021 rok

 

Wielce Szanowni Grzegorz i Wojciech Domosławscy.

 

Drogi Panie Grzegorzu! Drogi Panie Wojciechu!

 

Przede wszystkim pragnę w imieniu „Pogranicza” pięknie podziękować za list z okazji naszego jubileuszu 30-lecia, za Wasze „okruchy dobrej pamięci”. Wiedza, że taka pamięć istnieje – choć niedostrzegana i pomijana w świecie skoncentrowanym na konfliktach i bólach własnych – a ponadto że warto posiąść sztukę wydobywania jej na światło dzienne, to jedna z najcenniejszych zdobyczy naszego sejneńskiego współistnienia. Podobnie jak i to, na co zwracacie uwagę w swoim Liście, a co wyraża się w przejściu od gawędy do debaty, i co ma znaczenie dla pogłębienia życia i rozwoju wspólnoty. Wasz List, Drodzy Panowie, jest najlepszym tego dowodem.

Wielki to dla nas dar od losu, że na swojej drodze, właśnie w Sejnach spotkaliśmy Was i ludzi Wam podobnych. Ten rodzaj bycia Sejneńszczakiem ma swój etos, który nie zadowala się powierzchownymi i poznawczo leniwymi gestami czy działaniami, który stawia przed nami wyzwanie wyemancypowania się z bylejakości i gnuśności zaściankowego życia. Jak dobrze wiecie, gnuśność ta zagraża naszemu bytowaniu w równym stopniu w „małej ojczyźnie” jak i w metropoliach, a sam wyjazd z prowincji do centrum nie daje żadnej gwarancji wyzwolenia się z prowincjonalności. Ujmując rzecz od innej strony, to właśnie w miejscu, w którym pracujemy nad budowaniem międzyludzkiej i ekologicznej „tkanki łącznej”, mamy największą szansę stworzenia „małego centrum świata”. Doskonale rozumiecie tę naszą filozofię działania, zawsze czuliśmy Waszą pomoc w jej urzeczywistnianiu, zdając sobie jednocześnie sprawę, że jest to droga ku nowemu i w nieznane, ciągle otwarta na zmieniający się na naszych oczach świat, na potrzeby i dążenia młodych pokoleń, na krytycyzm wobec mitologizowania i powtarzania starych acz martwych mniemań. I za ten Wasz mądry krytycyzm, wieczną ciekawość nowego, pasję poznawania nowych ludzi i idei jesteśmy Wam do głębi wdzięczni.

Otrzymaliśmy od Was, Drodzy Panowie, List napisany jak na Domosławskich przystało: mądrze i serdecznie – acz bez zbytniej i rozleniwiającej słodyczy – swój Dom sławiący. Razem w Wami czujemy się współmieszkańcami tego Sejneńskiego Domu, mając swoje gospodarstwo w Domu Pogranicza, sąsiadującym z innymi budowlami w naszym mieście, w którym – taką mamy nadzieję – możecie się czuć jak u siebie. Dołożymy starań, aby „Pogranicze” nie zawiodło Waszych oczekiwań, a jubileusz 30-lecia – zamiast celebracyjnego upupienia – otwierał nowe perspektywy przyszłości.

Z pogranicznym pozdrowieniem,

Krzysztof Czyżewski z zespołem „Pogranicza”


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI