Odpowiedź MSZ na nasz apel w sprawie dialogu z władzami Litwy, wyborcza.pl, 30.05 .2011.

30.05. Warszawa (PAP) - Z apelem do polskich władz, w tym szczególnie do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, o podjęcie efektywnego dialogu z władzami Litwy - zwrócił się w poniedziałek w liście otwartym Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" oraz naukowcy i wykładowcy akademiccy z kilkunastu polskich uczelni wyższych.


Rzecznik MSZ Marcin Bosacki podkreśla, że problem w polsko-litewskich relacjach nie polega na braku dialogu, który - jak zaznaczył - jest prowadzony, ale "wynika z braku obiecanych działań po stronie litewskiej" dotyczących zarówno sytuacji mniejszości polskiej na Litwie, jak i spraw gospodarczych. 

Autorzy przekazanego w poniedziałek PAP apelu podkreślili, że pisząc go pragną wyrazić swój głęboki żal spowodowany "pogarszającymi się nieustannie w ostatnich latach relacjami" pomiędzy Polską a Litwą. 

W ich ocenie, "jedyną szansą na zahamowanie najgłębszego od 1989 roku regresu w stosunkach dyplomatycznych" pomiędzy Polską a Litwą jest podjęcie "wspólnego, szczerego dialogu, który byłby w stanie wyjaśnić i przełamać wzajemną nieufność". 

"Pochylając się z troską nad zaistniałą sytuacją, kierujemy jednocześnie apel do konstytucyjnych władz Rzeczpospolitej, w tym w szczególności do Pana Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, o podjęcie efektywnego dialogu, prowadzonego w duchu obustronnego zrozumienia i poszanowania, przy uwzględnieniu zarazem wielowiekowej tradycji współpracy i rozwoju obu państw" - czytamy w apelu. 

Sygnatariusze listu zaznaczyli, że wszelkie działania podejmowane w tym kierunku powinny być oparte na dorobku wielu pokoleń Litwinów i Polaków, którzy "razem, ramię w ramię, tworzyli w ciągu kilku minionych wieków wspólną historię". 

"Nie powinniśmy pomijać jednak przy tym wrażliwości politycznej współczesnego społeczeństwa litewskiego oraz jego dorobku wypracowanego przez ponad ostatnich sto lat, a opartego na dokonaniach litewskiego ruchu odrodzenia narodowego. Brak zaufania w naszych stosunkach nie leży ani w polskim, ani w litewskim interesie narodowym" - napisano w liście. 

Zdaniem polskich naukowców, osiągnięcie takiego kształtu relacji stanowić będzie "szansę na dalszą efektywną współpracę Litwy i Polski, państw tworzących niegdyś równoprawny związek w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a obecnie członków tej samej Unii Europejskiej". 

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział PAP, że resort oczywiście zgadza się ze stwierdzeniem, iż brak zaufania w naszych stosunkach nie leży ani w polskim, ani w litewskim interesie narodowym. 

Podkreślił jednak, że problem w polsko-litewskich relacjach nie polega na braku dialogu, który - jak zaznaczył - odbywa się na wszystkich szczeblach, począwszy od prezydentów po dyrektorów departamentów w resortach spraw zagranicznych. 

"Kłopot wynika z braku obiecanych działań po stronie litewskiej, wypełnianiu złożonych już wiele lat temu obietnic zarówno w kwestii polskiej mniejszości na Litwie, jak i w sprawach gospodarczych. Bardziej pomocny byłby apel do strony litewskiej, który zresztą w połowie kwietnia już wystosowała grupa litewskich intelektualistów" - powiedział Bosacki. 

Pod poniedziałkowym apelem podpisało się ponad 20 osób, w tym m.in. prof. Bohdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Dariusz Szpoper z Uniwersytetu Gdańskiego - laureat Nagrody Obojga Narodów, przyznawanej przez prezydium Zgromadzenia Poselskiego Seimasu i Sejmu RP, prof. Mirosław Nesterowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. 

Źródło: www.wyborcza.pl

30.05 .2011,


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI