Odpowiedzialność pisarza, Lektor, "Tygodnik Powszechny", 28.10.2001

Tomas Venclova: Eseje. Publicystyka - wilnianin, dysydent, emigrant, Wschodnioeuropejczyk; Litwin próbujący stworzyć nową tradycję narodową, świadomą swej tożsamości i zarazem wolną od nacjonalistycznych fobii - tak Krzysztof Czyżewski przedstawia sylwetkę Tomasa Venclovy we wstępnym szkicu, drukowanym wcześniej na łamach "Tygodnika". Poeta, eseista i literaturoznawca, autor monografii Aleksandra Wata, przyjaciel Polaków i Rosjan, wyróżniony został niedawno w Sejnach tytułem "Człowieka Pogranicza", i właśnie wydawnictwo "Pogranicze" związane z działającym w Sejnach stowarzyszeniem o tej samej nazwie przygotowało dwuczęściowy wybór jego szkiców. Na razie ukazał się tom pierwszy, obejmujący publicystykę historyczną i polityczną; w tomie drugim znajdą się szkice o literaturze. 


Książkę rozpoczyna sławny Dialog o Wilnie Miłosza i Venclovy, ogłoszony w 1979 roku na łamach "Kultury" dwugłos poetów, polskiego i litewskiego, wychowanych w tym samym mieście. Jak sprawić, by wspólne dziedzictwo kulturowe i wspólna przeszłość miast dzielić - łączyły, by zwyciężyła "pamięć wierna różnorodności i człowieczeństwu"? Kwestia dobrej i złej pamięci historycznej; próba redefinicji idei narodowej; wzajemny stosunek Litwinów i Polaków, Litwinów i Rosjan, Litwinów i Żydów; kształty litewskiego oporu przeciw dominacji sowieckiej; ewolucja wschodnioeuropejskich społeczeństw po 1989 roku - to główne tematy statystyki Venclovy. 

"Nie ma końca historii; dzieje postkomunizmu dopiero się zaczęły" - pisał w 1996 roku w szkicu "Kształty nadziei". Także od nas zależy, jak wyglądać będzie nowa formacja, wychowana już w warunkach wolności i nie wywodząca się ani z dawnych komunistów, ani z dawnych antykomunistów. Klęska Imperium była radosnym cudem, ale nie rozwiązała automatycznie wszystkich naszych problemów i nie zwolniła nikogo z odpowiedzialności. Venclova, wierny tradycyjnie rozumianej powinności pisarza, nie przestaje zadawać pytań niewygodnych. Niewygodnych nie tylko dla jego rodaków. (Pogranicze, Sejny 2001, s. 330, seria "Meridian". Tłumaczyli - z litewskiego, angielskiego bądź rosyjskiego - A. A., Witold Boćwiński, Danuta Brodowska, Zdzisław Dudek, Helena Gulanowska, Joanna Hyndle i Miryna Kutysz, Sergiusz Kowalski, Małgorzata Szubert, Tadeusz Tomaszewski, Algis Uzdila.) 

LEKTOR, "Tygodnik Powszechny", 28.10.2001

Tomas Venclova, Eseje. Publicystyka. Sejny 2001, Pogranicze.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI