Odsłonięcie schodów Czesława Miłosza w Wilnie

26.09. 2016, z udziałem Ireny Veisaite i  Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej


W Wilnie odsłonięto schody, mieszkającego niegdyś w litewskiej stolicy, polskiego poety, laureata literackiego Nobla Czesława Miłosza. "Jestem przekonany, że wielki syn obu naszych narodów, laureat Nagrody Nobla Czesław Miłosz patrzy dzisiaj na nas z góry i jest zadowolony, że te schody są blisko ludzi. Nie jest to żaden pompatyczny, wielki pomnik poświęcony Miłoszowi. A jest to miejsce po którym tysiące turystów odwiedzających Wilno czy mieszkańców tej okolicy codziennie będą mogły podążać i czytać jego wiersze", powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie. 

 lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/vilniuje-atidengti-c-miloso-laiptai.htm

Małgorzata Czyżewska z Fundacji Pogranicze, twórczyni Europejskiego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w dworze rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie, podkreślała zaangażowanie poety w dobre polsko-litewskie relacje. „Dzisiejsza uroczystość to wielki dar dla poety — podkreślała w swoim wystąpieniu.

W tym miejscu ludzie będą się spotykać, by obcować z jego poezją. Cieszę się z wami wszystkimi i pragnę wyrazić marzenie, aby Wilno, Krasnogruda, Szetejnie stały się symboliczną nicią dobrego sąsiedztwa na naszym pograniczu” — dodała.

Schody Czesława Miłosza w Wilnie utworzono w ramach nowego projektu dedykowanego pamięci noblisty zatytułowanego "Kroki Czesława Miłosza".

Na Starym Mieście w Wilnie na granitowych schodach przy skrzyżowaniu ulic Bokšto (Basztowa) i Ona Šimaitė prowadzących do rzeki Wilejki (Wilejka) i dalej na Užupio (Zarzecze), wyryto wiersze Czesław Miłosza. Napisy wykonano w dwóch językach - polskim  i litewskim, a w połowie schodów umieszczono tablicę z informacją o Czesławie Miłoszu po polsku, litewsku i angielsku.

Ze schodów roztacza się piękny widok na panoramę Wilna, w szczególności Górę Trzech Krzyży.

Pomysł zainicjowany przez eseistkę Ramunė Sakalauskaitė i Pranasa Morkusa spotkał się z dużym wsparciem wielu intelektualistów, pisarzy i miejscowej Polonii.

Napisy na schodach wykonał rzeźbiarz Jonas Gencevičius, który już wcześniej, w roku 2011 tablicę upamiętniającą Czesława Miłosza na budynku gimnazjum Zygmunta Augusta w Wilnie, którego był uczniem.

SŁOWO OD POGRANICZA

Przyjeżdżam do Wilna z Krasnogrudy położonej blisko Sejn, szczególnego miejsca w granicach dzisiejszej Polski związanego rodzinnie z osobą Czesława Miłosza.

W Krasnogrudzie urodził się Jego Dziadek od strony Matki Zygmunt Kunatt. Ten, który wybrał się stamtąd w świat szukać szczęścia na Litwie Kiejdańskiej. Osiadł w Szetejniach nad rzeką Niewiażą przyszłym miejscu urodzenia Czesława Miłosza, gdzie poeta spędził wczesne dzieciństwo. Krasnogrudę odwiedzał wielokrotnie, tam spędzał letnie wakacje, pisał wiersze, które złożyły się na pierwszy tomik wydany w Wilnie w latach trzydziestych.

Po wielu latach, jako stary poeta, noblista, odwiedził oba miejsca, Krasnogrudę i Szetejnie, oba zapomniane i opuszczone. Zamarzył by mogły stać się „użyteczne”, potrzebne, by mogły służyć nowym czasom i ludziom żyjącym tu i teraz. Jego wielką troską były dobre relacje sąsiedzkie między Polakami i Litwinami. Swoją troskę pozostawił nam wszystkim w testamencie i stało się jak pragnął. Dzisiaj Krasnogruda i Szetejnie to miejsca żywe, służące edukacji i kulturze.

Schody Miłosza w Wilnie, w mieście gdzie kształcił się, wzrastał i dojrzewał będą dla odwiedzających miasto i dla jego mieszkańców miejscem obcowania z jego poezją. To wielki dar dla poety. Raduję się razem z Wami wszystkimi. Pragnę zamarzyć dzisiaj, w tym miejscu, żeby Wilno, Krasnogruda i Szetejnie stały się symboliczną nicią dobrego sąsiedztwa pomiędzy mieszkańcami naszego Pogranicza. Wszyscy jesteśmy spadkobiercami tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, dlatego dobrym patronem tej symbolicznej nici może być poeta języka polskiego pochodzący z Litwy, Czesław Miłosz.

Niech się stanie.

 Z PRASY

czytaj całość w Kurierze Wileńskim

zw.lt/wilno-wilenszczyzna/schody-milosza-w-wilnie-dobrze-ze-nie-pompatyczny-pomnik/

www.polskieradio.pl/8/410/Artykul/1672504,Odslonieto-schody-Czeslawa-Milosza-w-Wilnie

Organizatorzy: Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru; organizacja „Porta artis”, sponsorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwo Kultury RL, Samorząd m. Wilna, partner: Instytut Polski w Wilnie

 

Pobierz / Download

Odsłonięcie schodów Czesława Miłosza w Wilnie. Foto Michał Moniuszko


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI