Odszedł Aleksander Jackowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tyle światła porozsiewał w duszach ludzi, którym szczęśliwy los pozwolił z nim obcować... Od samego początku towarzyszył pracy „Pogranicza”. 


Odszedł Aleksander Jackowski

1 stycznia 2016 roku w wieku 96 lat zmarł w Warszawie Aleksander Jackowski. Redaktor "Kontekstów. Polska Sztuka Ludowa", które - wspólnie z napisanymi lub redagowanymi przez niego książkami - dokonały w Polsce rzeczy bezcennej: zbudowały most między kulturą ludową i "prawdą starowieku" a nowoczesnością i awangardą. Potrafił w małym dostrzec wielkie i wydobyć to ku innym. Człowiek promienny, dla którego nawet Syberia nie była zesłaniem, tylko epifanią piękna natury i dobroci spotykanych tam ludzi.

Tyle światła porozsiewał w duszach ludzi, którym szczęśliwy los pozwolił z nim obcować... Od samego początku towarzyszył pracy „Pogranicza”. W „Kontekstach” ukazywały się pierwsze teksty i rozmowy relacjonujące inicjacyjną dla zespołu „Podróż na Wschód” czy wyprawę do Siedmiogrodu. Aleksander Jackowski uczestniczył w spotkaniach Środkowoeuropejskiego Forum Dialogu, Zaduszkach Sejneńskich, spektaklach „Kronik Sejneńskich”, „Otwarte Regiony Europy Środkowowschodniej – Spisz” i w wielu innych wydarzeniach. Był współtwórcą i duszą programu „Małe ojczyzny. Tradycja dla przyszłości” realizowanego przez Fundację Kultury. W 1995 roku w oficynie Pogranicza ukazała się jego autobiograficzna opowieść „Na skróty”, o której Stafan Starczewski pisał: „…to literatura faktu, fascynujące świadectwo burzliwych dziejów polskiego inteligenta żyjącego w ";ciekawych" czasach i miejscach: pod okupacją hitlerowską w Warszawie i sowiecką we Lwowie, na syberyjskim zesłaniu, na bojowym szlaku dywizji kościuszkowskiej, później - po wojnie - w zamkniętym, dziś już egzotycznym świecie prominentów i działaczy partyjnych, ciotek rewolucji, zaczadzonych lub zastraszonych stalinizmem artystów i intelektualistów”.

 

  "Odszedł Aleksander Jackowski, wczoraj, 1 stycznia. 19 stycznia ukończyłby 97 lat. Redaktor "Kontekstów. Polska Sztuka Ludowa", które - wspólnie z napisanymi lub redagowanymi przez niego książkami - dokonały w Polsce rzeczy bezcennej: zbudowały most między kulturą ludową i 'prawdą starowieku' a nowoczesnością i awangardą. Zresztą do dzisiaj wspaniale to robią pod redakcją Zbigniewa Benedyktowicza. Tą fotografię zrobiłem na wystawie Leona Tarasewicza, którym Aleksander zachwycał się podobnie jak wiejskimi malarzami ikon na szkle. Potrafił w małym dostrzec wielkie i wydobyć to ku innym. Człowiek promienny, dla którego nawet Syberia nie była zesłaniem, tylko epifanią piękna natury i dobroci spotykanych tam ludzi. Tyle światła porozsiewał w duszach ludzi, którym szczęśliwy los pozwolił z nim obcować..."

Krzysztof Czyżewski

 Aleksander Jackowski był historykiem sztuki, etnologiem, znawcą i badaczem sztuki naiwnej. Od 1952 aż do 1998 r. szefował redakcji kwartalnika „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”. Do 1984 r. pełnił funkcję kierownika Pracowni Sztuki Nieprofesjonalnej w Instytucie Sztuki PAN. Był członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk.

 

Aleksander Jackowski

 Aleksander Jackowski, Na skróty

nagroda Polityki dla Aleksandra Jackowskiego za książkę "Na skróty"

"Miejsca i ludzie", Aleksander Jackowski

  

  


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI