Odszedł Aleš Debeljak, przyjaciel Pogranicza

Zmarł 28 stycznia, w wieku 54 lat. Był jednym z najwybitniejszych poetów nowej Europy Środkowej, rodzącej się po 1989 roku.


 Znakomity eseista i tłumacz, profesor kulturologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Lublańskiego. W Polsce ukazały się m.in. tomiki jego wierszy „Słownik ciszy” (1992) i „Miasto i dziecko” (2000), oba w przekładzie Katariny Šalamun-Biedrzyckiej. Pozostawił żonę Erikę i trójkę dzieci. Był współtwórcą i uczestnikiem wielu programów Pogranicza, realizowanych od początku lat 90 ubiegłego wieku zarówno w Sejnach, jak i w świecie, w tym m.in.: Środkowoeuropejskie Forum Dialogu, Café Europa, Wędrująca Akademia „Nowa Agora” i „Niewidzialny most”. Jego wiersze i eseje publikowaliśmy w „Krasnogrudzie”, Antologii Poezji Słoweńskiej „Srebro i mech” i Podręczniku dialogu „Tożsamość i zaufanie”.

Śmierć Aleša Debeljaka to niepowetowana strata dla duchowego kontynentu ludzi pogranicza, którzy doświadczyli zrywanych mostów, lecz nigdy nie pogodzili się z życiem na jednym, osaczonym pasami bezpieczeństwa brzegu. 

ALEŠ DEBELJAK: Elegia bośniacka. Miljenko Jergoviciowi  Krasnogruda numer 6/1996
ALEŠ DEBELJAK: Intelektualny raj w Budapeszcie;  Krasnogruda numer 7/1997
ALEŠ DEBELJAK: Rozmyślania nad „wspólnym marzeniem”: zagrożenia i nadzieje wypływające z poczucia tożsamości europejskiej. Przeł. Gerard Piotr Głośny ; Krasnogruda nr 14/2001; s. 27
ALEŠ DEBELJAK: Moje Bałkany - erozja pamięci i wypływające z niej zagrożenia. Przeł. Jarosław Jóźwiak; Krasnogruda nr 16/2003; s. 9
ALEŠ DEBELJAK: Europa. Marzenie o jedności - rzeczywistość podziałów; s. 114. [w:] Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość, edycja polskojęzyczna - Pobierz PDF (8,38MB) 
 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI