Odszedł Ołeh Łyszeha.

  W środę 17 grudnia odszedł znakomity ukraiński poeta, tłumacz i dramaturg Ołeh Łyszeha.  Należał do dysydenckiej bohemy sowieckiej Ukrainy. 


 Miał 65 lat, ciężko chorował na gruźlicę. Mieszkał w Kijowie i w swojej rodzinnej Tysmenicy w Karpatach, gdzie także zajmował się malarstwem i rzeźbą. Należał do dysydenckiej bohemy sowieckiej Ukrainy. Już w 1972 roku jako student anglistyki Lwowskiego Uniwersytetu naraził się władzom drukując samizdatowy almanach "Skrzynia", za co został relegowany i obłożony zakazem druku. Swoje zainteresowania chińską poezją i filozofią zawdzięcza służbie wojskowej w Buriacji. Napisał dramat "Przyjacielu Li Bo, bracie Du Fu", stał się tłumaczem literatury chińskiej. Na język ukraiński tłumaczył także literaturę angielską i amerykańską, w tym T.S. Eliota, D.H. Thoreau, E. Pounda, S. Plath, M. Twaina, D.H. Lawrence'a i J. Keatsa. W 2000 roku, jako pierwszy poeta ukraiński, otrzymał nagrodę PEN Clubu.

W listopadzie 1992 roku Oleh Łyszeha przyjechał do Sejn na organizowane przez "Pogranicze" sympozjum "Spotkanie Innego, czyli o cnocie tolerancji". Przywiózł wtedy swój debiutancki tom poezji "Wielki most" (wydany w 1989 r.; w 2012 r. ukazał się pod tym samym tytułem zbiór jego wszystkich wierszy). Razem z nim przyjechał z Kijowa teatr Studio "Bud'mo" ze spektaklem "Przyjacielu Li Bo, bracie Du Fu" w reżyserii Serhieja Proskurni. Od tamtego czasu jego drogi wielokrotnie przecięły się z pracą "Pogranicza". Po raz ostatni w maju 2011 roku, kiedy uczestniczył (razem z T. Venclovą, A. Zagajewskim, O. Czuchoncewem i A. Chadanowiczem) w przygotowanym i prowadzonym przez Krzysztofa Czyżewskiego spotkaniu "Wielkie Księstwo Poezji" w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie (zapis spotkania:https://www.youtube.com/watch?v=Msj10hW5ONA).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI