Odszedł Ołeh Łyszeha.

  W środę 17 grudnia odszedł znakomity ukraiński poeta, tłumacz i dramaturg Ołeh Łyszeha.  Należał do dysydenckiej bohemy sowieckiej Ukrainy. 


 Miał 65 lat, ciężko chorował na gruźlicę. Mieszkał w Kijowie i w swojej rodzinnej Tysmenicy w Karpatach, gdzie także zajmował się malarstwem i rzeźbą. Należał do dysydenckiej bohemy sowieckiej Ukrainy. Już w 1972 roku jako student anglistyki Lwowskiego Uniwersytetu naraził się władzom drukując samizdatowy almanach "Skrzynia", za co został relegowany i obłożony zakazem druku. Swoje zainteresowania chińską poezją i filozofią zawdzięcza służbie wojskowej w Buriacji. Napisał dramat "Przyjacielu Li Bo, bracie Du Fu", stał się tłumaczem literatury chińskiej. Na język ukraiński tłumaczył także literaturę angielską i amerykańską, w tym T.S. Eliota, D.H. Thoreau, E. Pounda, S. Plath, M. Twaina, D.H. Lawrence'a i J. Keatsa. W 2000 roku, jako pierwszy poeta ukraiński, otrzymał nagrodę PEN Clubu.

W listopadzie 1992 roku Oleh Łyszeha przyjechał do Sejn na organizowane przez "Pogranicze" sympozjum "Spotkanie Innego, czyli o cnocie tolerancji". Przywiózł wtedy swój debiutancki tom poezji "Wielki most" (wydany w 1989 r.; w 2012 r. ukazał się pod tym samym tytułem zbiór jego wszystkich wierszy). Razem z nim przyjechał z Kijowa teatr Studio "Bud'mo" ze spektaklem "Przyjacielu Li Bo, bracie Du Fu" w reżyserii Serhieja Proskurni. Od tamtego czasu jego drogi wielokrotnie przecięły się z pracą "Pogranicza". Po raz ostatni w maju 2011 roku, kiedy uczestniczył (razem z T. Venclovą, A. Zagajewskim, O. Czuchoncewem i A. Chadanowiczem) w przygotowanym i prowadzonym przez Krzysztofa Czyżewskiego spotkaniu "Wielkie Księstwo Poezji" w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie (zapis spotkania:https://www.youtube.com/watch?v=Msj10hW5ONA).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI