Miasteczko na pograniczu polsko-litewskim, sławę swą zawdzięcza bogatym tradycjom wielokulturowości, pielęgnowanym do dzisiaj. Położone nad rzeką Marychą (dawniej Sejna, Sejenka), u splotu granic z Litwą (12 km), Białorusią (16 km) i Rosją (Obwód Kaliningradzki, 42 km), na styku północnych krańców Puszczy Augustowskiej i polodowcowego krajobrazu Suwalszczyzny.
Pierwotnymi mieszkańcami tych ziem byli Jaćwingowie, wspominani w II w. n.e. przez Ptolemeusza jako Sudinoi (Sudawowie), których włości rozciągały się od środkowego Niemna do Biebrzy. Przez Czesława Miłosza nazywani „Indianami Europy”, zostali ostatecznie pokonani przez Krzyżaków w końcu XIII w., pozostawiając po sobie grodziska, nazwy miejsc i jezior.
Obecnie zamieszkiwane przez Polaków, Litwinów i Rosjan staroobrzędowców, w przeszłości także Żydów, Białorusinów, Cyganów, Tatarów i Niemców.
KRASNOGRUDA
Dwór znajduje się nad brzegiem jeziora Hołny w malowniczej wsi Krasnogruda, na północno-wschodnim krańcu Polski. W 2011 roku w zrewitalizowanym kompleksie dworskim z XVII wieku otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. Przed wojną dwór należał do rodziny Czesława Miłosza.
Krasnogrudzki Dwór to miejsce gościnne i propagujące działania artystyczne i edukacyjne związane z wielokulturowym sąsiedztwem.
Z myślą o artystach, uczniach i entuzjastach sztuki, powstały tu pracownie artystyczne i edukacyjne, prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna związana z wielokulturowym dziedzictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego, rodzinnością Europy, różnorodnością kulturową obszarów pogranicza i twórczością Czesława Miłosza. Oferta kierowana jest w szczególności do dzieci i młodzieży.
POGRANICZE prowadzi zajęcia edukacyjne w Sejnach i Krasnogrudzie. W Sejnach w przestrzeniach Białej Synagogi, Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej i Domu Pogranicza, w Międzynarodowym Centrum Dialogu (MCD) w Krasnogrudzie w przestrzeniach dworu, ptaszników i oficyny.
Warsztaty w Krasnogrudzie
3 i 9 października 2018 r. w MCD w Krasnogrudzie dzieci z IV klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie.
29 września - Gdybym był ptakiem.
Na kolejnym spotkaniu z ornitologiem Marcinem Siuchno dzieci przypominały sobie informacje sprzed dwóch tygodni, zdobyte podczas wyprawy po krasnogrudzkim parku. Powstawały wizerunki piór oraz ptaków: rysowane, malowane, wyklejane.
15 września 2018 - Gdybym był pszczołą.
Dzieci z Pracowni Gucia rozmawiały o pszczołach. Dowiadywały się j ak pszczoły żyją, jak pracują, gdzie mieszkają. Podczas zajęć ceramicznych wykonywały gliniane postacie pszczół i ich domki-ule.
Gucio Zaczarowany - 23 czerwca 2018
Kolejne zajęcia w Pracowni Gucia, uczestnicy słuchali opowieści o Guciu Zaczarowanym, bohaterze powieści Zofii Urbanowskiej pod tym samym tytułem.
Dwór Miłosza na szlaku św. Jakuba
14 czerwca 2018 r. w Krasnogrudzie grupa młodych pasjonatów podróżowania z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.
W Krasnogrudzie uczą się o Czesławie Miłoszu
8 czerwca 2018 r. w Krasnogrudzie uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich we Włeniu, w ramach corocznych wyjazdów krajoznawczych – tym razem na Suwalszczyznę.
Uczniowie z Polski i Litwy
9 czerwca 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich z Płociczna-Tartak i Szkoła Podstawowa im.Czesława Miłosza z Pakieni na Litwie, na warsztatach w Krasnogrudzie.
Wielopokoleniowe rymowanki i wyliczanki
2 czerwca 2018 - drugie spotkanie uczestników pracowni Gucia Zaczarowanego było czasem spędzonym w trzypokoleniowym gronie dzieci, rodziców i dziadków.
Ferie w Krasnogrudzie 23 I - 3 II 2018
We dworze w Krasnogrudzie od 23 stycznia trwają ferie dla najmłodszych. D ziała pracownia artystyczna dla dzieci z okolic Krasnogrudy i Przedszkola w Poćkunach.
Podróż Pogranicza z Uniwersytetem Trzeciego wieku
17-18 kwietnia 2018r. - w ramach edukacyjno-poznawczego programu Pogranicza „Dorośli i Starsi w Pograniczu” studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sejn i Puńska, odbyli podróż śladami miejsc rodzinnych Czesława – Miłosza.
Szkoła z Sulejówka w Krasnogrudzie
25 kwietnia 2018 r. - w MCD uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stefana Czarnieckiego w Sulejówku na wycieczce szkolnej szlakiem Krainy legend i baśni „Ruczaj” od Krasnogrudy do Wilna.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.