Miasteczko na pograniczu polsko-litewskim, sławę swą zawdzięcza bogatym tradycjom wielokulturowości, pielęgnowanym do dzisiaj. Położone nad rzeką Marychą (dawniej Sejna, Sejenka), u splotu granic z Litwą (12 km), Białorusią (16 km) i Rosją (Obwód Kaliningradzki, 42 km), na styku północnych krańców Puszczy Augustowskiej i polodowcowego krajobrazu Suwalszczyzny.
Pierwotnymi mieszkańcami tych ziem byli Jaćwingowie, wspominani w II w. n.e. przez Ptolemeusza jako Sudinoi (Sudawowie), których włości rozciągały się od środkowego Niemna do Biebrzy. Przez Czesława Miłosza nazywani „Indianami Europy”, zostali ostatecznie pokonani przez Krzyżaków w końcu XIII w., pozostawiając po sobie grodziska, nazwy miejsc i jezior.
Obecnie zamieszkiwane przez Polaków, Litwinów i Rosjan staroobrzędowców, w przeszłości także Żydów, Białorusinów, Cyganów, Tatarów i Niemców.
KRASNOGRUDA
Dwór znajduje się nad brzegiem jeziora Hołny w malowniczej wsi Krasnogruda, na północno-wschodnim krańcu Polski. W 2011 roku w zrewitalizowanym kompleksie dworskim z XVII wieku otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. Przed wojną dwór należał do rodziny Czesława Miłosza.
Krasnogrudzki Dwór to miejsce gościnne i propagujące działania artystyczne i edukacyjne związane z wielokulturowym sąsiedztwem.
Z myślą o artystach, uczniach i entuzjastach sztuki, powstały tu pracownie artystyczne i edukacyjne, prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna związana z wielokulturowym dziedzictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego, rodzinnością Europy, różnorodnością kulturową obszarów pogranicza i twórczością Czesława Miłosza. Oferta kierowana jest w szczególności do dzieci i młodzieży.
POGRANICZE prowadzi zajęcia edukacyjne w Sejnach i Krasnogrudzie. W Sejnach w przestrzeniach Białej Synagogi, Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej i Domu Pogranicza, w Międzynarodowym Centrum Dialogu (MCD) w Krasnogrudzie w przestrzeniach dworu, ptaszników i oficyny.
Liceum z Sejn na zajęciach w Krasnogrudzie
22 marca 2018 r. w zajęciach edukacyjnych Międzynarodowego Centrum Dialogu uczestniczyły klasy IIIa oraz IIIe z Liceum Ogólnokształcącego im. Szymona Konarskiego w Sejnach.
Uczniowie z Puńska
4 i 5 października 2017 r. w MCD warsztaty dla dwóch grup uczniów ze Szkoły Podstawowej z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania im. Dariusa i Girenasa w Puńsku.
Szlakiem wielokulturowego pogranicza
2 października 2017 r. wizyta w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.
Uczniowie w Krasnogrudzie
3-4 października 2017 r. wizyta w MCD w Krasnogrudzie uczniów z klasy IIIe z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach pod opieką Ireny Schabieńskiej.
Warsztaty w Sejnach i Krasnogrudzie
16 listopada 2016 r. 24 uczniów z klasy 3e o profilu medycznym z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie i w Sejnach.
17-18 marca 2012 - Warsztaty ceramiczne w Krasnogrudzie
W ramach zajęć Pracowni Archeologicznej , młodzież biorąca udział w projekcie "Od Neandertalczyka do Internauty" miała okazję - pod opieką artysty Wiesława Szumińskiego - pracować nad glinianymi urnami na wzór popielnic używanych w pochówkach jaćwieskich. Dwudniowe warsztaty odbyły się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie .
"Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie" /12 czerwca 2016
Przewodnikiem po ścieżce był Pan Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego, który podzielił się z uczestnikami spotkania barwnymi opowieściami o życiu i zwyczajach bobrów.
19 września 2013 - Licealiści w Krasnogrudzie
Dnia 19 września 2013 roku, uczniowie z LXXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu „Zośka” w Warszawie zwiedzili wystawę "Szukanie Ojczyzny - świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza" znajdującą się we Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, po której oprowadziły Magdalena Dąbek oraz Joanna Frol z Fundacji Pogranicze.
W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.
W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62zł z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.
Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.