Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego kierowaną od ponad 20 lat przez Wojciecha Szroedera,   tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Obecnie zespół występuje w składzie: Dominika Korzeniecka – perkusja, Mateusz Bartosiewicz – perkusja, Borys Pol – perkusjonalia, Tadeusz Soroko – tuba, Michał Jachimowicz – sakshorn tenorowy, Stanisław Soroko – sakshorn altowy, Mateusz Sznejkowski – puzon suwakowy, Maciej Soroko – puzon suwakowy, Patryk Masłowski – puzon wentylowy, Dominik Sekura – trąbka, Kacper Szroeder – trąbka, Marcin Dąbrowski – trąbka, Michał Popiel – trąbka, Maciej Popiel – saksofon altowy, klarnet, Paweł Jaczewski – saksofon altowy, Maja Misiukanis – saksofon altowy, Janek Głembocki – saksofon altowy, Mikołaj Pol – wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko – kontrabas, Wojciech Szroeder – akordeon.

 

Kontakt

Michał Moniuszko 
michal@pogranicze.sejny.pl

Wojciech Szroeder

wojciech@pogranicze.sejny.pl
+48 87 516 21 89


Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

8 lipca - 11 sierpnia 2007 KAPELA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO  zaprasza na koncerty od 8 lipca do 11 sierpnia  Lipiec 8, 10, 13, 14, 17, 20, 27, 31, Sierpień 3, 4, 10, 11 
1 czerwca 2007 W ramach festiwalu Simcha we Wrocławiu, w synagodze Pod Białym Bocianem zagrała Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego.
5 maja 2007 Hip-Hop/Klezmer/Jazz  Koncert wieńczący WIOSENNE GRANIE W POGRANICZU  wystąpią: Paul Brody, Marian Szaryński, Budziuki ,  Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Patryk Zakrocki,  Muzyka Miejsca  Biała Synagoga, godz. 19.00 
4 maja 2007 WIOSENNE GRANIE W POGRANICZU  Wieczorny Dżem-Jazz   
15 sierpnia 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej w Białej Synagodze, godz. 19.30. - Ostatni koncert "Lata klezmerskiego" 
11 sierpnia 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej w Białej Synagodze, godz. 19.30. 
8 sierpnia 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej w Białej Synagodze, godz. 19.30. 
4 sierpnia 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej w Białej Synagodze, godz. 19.30. 
1 sierpnia 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej w Białej Synagodze, godz. 19.30.
25 lipca 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej w Białej Synagodze, godz. 19.30. 
22 lipca 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej podczas spotkania "Jazz na Buduku"  Leśniczówka "Buduk" k/Głębokiego Brodu, godz. 19.00 
13 lipca 2006 Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy - Spoiwa Kultury,  Szczecin, 12-15 lipca 2006. 
11 maja 2006 Wizyta w Sejnach gości z Niemiec z organizacji "Denkendorfer Kreis fur christlich-juedische Begegnung" z Tuebingen. W programie spotkanie z dziećmi z Pracowni Kronik Sejneńskich a także biesiada muzyczna z Kapela Klezmerską Teatru Sejneńskiego.
23-26 marca 2006 - Parchowo Warsztat Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego z Paulem Brody i jego zespołem Sadawi w Parchowie.
30 sierpnia 2005 Ostatni wakacyjny koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Białej Synagodze w Sejnach o godz. 19.30.
12 sierpnia 2005 - Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego 12 sierpnia 2005 roku odbył się koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Białej Synagodze w Sejnach.
2 lipca 2005 Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego brała udział w VII Koncercie na dachu  w Kłącznie. 
1 czerwca 2005 Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskieg o w Miejskim Przedszkolu w Sejnach z okazji Dnia Dziecka pt. "Wszystkie dzieci nasze są".  Projekcja baśni animowanej "Anastazja" z filmoteki Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza dla grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Daniłowcach. 
29 maja 2005 Uczestnictwo Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w uroczystościach prymicyjnych ks. Krzysztofa Karłowicza w Sejnach.  Wystawy w Białej Synagodze ("Nasze Stare Dobre Sejny", "Kronika Gimnazjum św. Kazimierza", "Raskoł" i "Staroobrzędowcy") oglądali uczniowie klasy II z Liceum Władysława IV w Warszawie. 
8 maja 2005 Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego z okazji Dnia Europy, zorganizowanego w Sejnach przez Polską Radę Ruchu Europejskiego. Biała Synagoga. 
2 marca 2005 Prezentacja pracy Ośrodka "Pogranicze" grupie studentów z Kanady, Austrii, Tajlandii i Hiszpanii, przebywających na praktykach w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach.  W ramach prezentacji pracowni prowadzonych w Ośrodku "Pogranicze", w Szkole Podstawowej w Sejnach odbył się koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, mający zachęcić uczniów klas VI do uczestnictwa w "Warsztacie Muzyki Tradycyjnej". 
27 stycznia 2005 W Bibliotece Narodowej w Warszawie przy okazji uroczystości wręczenia nagród Fundacji Kultury laureatom VII edycji konkursu  Małe ojczyzny - tradycja dla przyszłości  odbył się koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. 
14-16 stycznia 2005 Wspólne warsztaty muzyczne Miniorkiestry z Torunia i Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Była to kontynuacja pracy rozpoczętej na Tratwie Muzykantów 2004. Finałem spotkania była przygotowana dla mieszkańców Sejn i okolic zabawa taneczna w Domu Pogranicza. 
3-14 września 2004 Tratwa Muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami - Sejny-Kukle.
24 lipca 2004 Udział Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w "VI Koncercie na dachu" w Kłącznie.
17 lipca 2004 Udział "Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego" w koncercie plenerowym "Jazz na Buduku". Leśniczówka Buduk koło Głębokiego Brodu.
Grafika Żydowska 13 lipca 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Grafika Żydowska". Grafiki z kolekcji Dariusza Matyjasa. Irving Amen, Marc Chagall, Chaim Goldberg, Chaim Gross, Ira Moskowitz, Issachar Ryback, Ben Shlomo, Walter Spitzer, Bertoldo Taubert. Wernisaż uświetnił koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, inaugurujący "Lato Klezmerskie w Pograniczu".
10 lipca 2004 Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Centro visite Gradina w Doberbo del Lago, okolice Triestu, godz. 21.00 
8 lipca 2004 Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Instytucie Polskim w Rzymie, godz. 20.30.
5 lipca 2004 Koncert Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w Trento we Włoszech  Wizyta w Ośrodku "Pogranicze" uczestników VI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego "U źródła", zorganizowanych w Żegarach przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Prezentację działalności "Pogranicza" prowadziła Danuta Wilkialis 
«  ... 7 8 9 10 11  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

 

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI