Orkiestra Klezmerska w Tuchomiu

23 października Orkiestra Klezmerska  zagrała koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomie


 Jedyna taka orkiestra.

Nieduża sala Gminnego Ośrodka Kultury w Tuchomiu była świadkiem jednego z najgłośniejszych, niemal w pełni akustycznego, koncertu jaki w tym roku odbył się na Pomorzu. Piętnastoosobowa orkiestra, która zagrała w ramach drugiego dnia BytOffsky Festiwal zabrzmiała potężnie, wyraziście, a nade wszystko spójnie, pomimo szalenie szerokiego spektrum brzmieniowego. Na wstępie warto zaznaczyć że niecodzienny skład Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego powstał w 1999 roku na potrzeby inscenizacji spektaklu „Dybuk”, istnieje do dziś i przewinęło się przez niego kilkudziesięciu muzyków. Tym razem na scenie starczyło miejsca dla dziewięciu dęciaków, akordeonu, kontrabasa, dwóch perkusji, perkusjonaliów i marimby – wszystko razem stworzyło bogaty obraz tego jak tradycję wykorzystywać, a jednocześnie jak z niej czerpać. A da się na wiele sposobów – jak zwrócił uwagę prowadzący zespół, Wojciech Szroeder, orkiestra naprzemiennie grała kompozycje tradycyjne i te bardziej współczesne. Znalazło się miejsce dla wibrujących nigunów, kompozycji autorstwa chociażby Davida Krakauera czy zaczerpniętych z innych kultur utworów (wspaniały bałkańsko brzmiący „Burkan Cocek”) przerobionych na własną modłę.

Imponujące wrażenie robiło doskonałe zgranie zespołu – wszystko było na swoim miejscu i pomimo oszczędnego nagłośnienia, brzmiało bardzo selektywnie. Fantastycznie dopełniały się dwa zestawy perkusyjne i wyrazisty kontrabas, które na scenie, we wgłębieniu brzmiały niczym w pudle rezonansowym. Metaliczne dźwięki bębnów ciekawie kontrastowało z ciepłobrzmiącą i bardziej płynną marimbą. Pierwszoplanowe dęciaki fantastycznie uwypuklały różne warstwy brzmieniowe, ale frapująco wypadały także solówki – na klarnecie czy trąbce, dopełniane po chwili przez resztę zespołu. Muzyka orkiestry świetnie lawirowała pomiędzy klezmerską tradycją, etnicznymi wpływami i jazzową improwizacją, zachowując przy tym świeżość, dynamikę, ale też żywiołowość. No i bardzo ważne – dystans. To grupa bardzo młodych ludzi, którzy nie tylko doskonale opanowali swoje instrumenty, ale grają je bez zbędnego patosu. Rewelacyjny koncert. No i pozostaje cieszyć się, że takie wydarzenia mają miejsce nie tylko w wielkich miastach, ale również poza nimi.

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Gminy Ośrodek Kultury, Tuchomie, BytOFFsky Festiwal, 23.10.14.

[Jakub Knera]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI