Ożywiają przeszłość, 16 kwietnia 2004, Gazeta Współczesna

Sejny. Zaledwie odbył się wernisaż wystawy starych sejneńskich dokumentów, a już za tydzień cenne akta dominikańskie znikną z gablot Białej Synagogi. Wrócą na swoje miejsce do archiwum parafialnego. Spóźnialscy, którzy nie zdążyli jeszcze zobaczyć listu Zygmunta Starego z 1522 roku, powinni tę zaległość jak najszybciej nadrobić.


List Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego zawiera polecenie dla wojewody przełomskiego, aby wymierzył "pół mili nad rzeką Sejną dla kniazia Iwana Michałowicza Wiśniowieckiego" - to najstarszy dokument na wystawie i prawdopodobnie oryginał. Akta najmłodsze liczą sobie około stu lat. Wszystkie dokumenty w posiadanie sejneńskiego archiwum parafialnego weszły przypadkiem - Niespodziewanie znalazł je proboszcz Kazimierz Gacki -ř opowiada Michał Moniuszko, pracownik Ośrodka Pogranicze w Sejnach, głównego organizatora wystawy -ř Dokumenty leżały sobie w walizce na strychu remontowanego kościoła. Posegregowaliśmy je i przekazaliśmy do szczegółowej analizy doktorowi Dariuszowi Główce z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
 
Okazało się, że akta to niegdysiejsza własność dominikanów, dawnych właścicieli miasta i okolic. Klasztor dominikański w Sejnach należał do najbardziej znaczących w kraju, co sprawia, że znalezisko nabiera specjalnego znaczenia. Na wystawie w Białej Synagodze znajduje się tylko część okazałej kolekcji.
 
- To ekspozycja ważna nie tylko ze względu na dominikanów, ale także najzwyklejszych ludzi, mieszkańców wymienianych w aktach z imienia i nazwiska. - mówi Michał Moniuszko. - Możemy też odnowić starą pisownię i wymowę, tak dobrze nam znanych nazw jezior czy miejscowości.
 
Drzewa i wody puszczy przełomskiej od wieków budziły duże zainteresowanie. Napisany cyrylicą po rusku mandat z roku 1597 dowodzi, że tereny te nie były obojętne nawet Zygmuntowi III Wazie. Również dominikanie, zanim jeszcze weszli w posiadanie wielu tutejszych jezior, gromadzili na ich temat informacje. Prawdopodobnie, jak przekonuje Dariusz Główka z PAN, szczególnie interesujące były dla zakonników nie tyle same jeziora, co pływające w nich sieje, sielawy, szczupaki, sumy i łososie. Siedemnastowieczne dowody wpłaty na utrzymanie kaplicy czy kwity poboru podatku od warzenia piwa, testament z darowizną w postaci pereł, złota i srebra - to kolejne odsłony życia dominikanów. Nie mniej ciekawe są kontrakty duchownych z majstrem ciesielskim, strycharzem i krawcami z XVIII wieku. Stronami w umowach byli zarówno obywatele pochodzenia polskiego, jak i żydowskiego. Rejestr mieszkańców z 1796 roku, zaraz po przyłączeniu Sejn do Prus, pokazuje znaczny przyrost ludności żydowskiej. Dzięki wystawie w Białej Synagodze dowiadujemy się, że najchętniej kupowanymi przez zakonników produktami były śledzie goldenburskie, oliwki, ryż, cukier, a także skórki pomarańczy, szafran i limony. Co czytali? Najchętniej oczywiście księgi teologiczne i filozoficzne. Jak w każdej szanującej się bibliotece dominikańskiej, pełno było tu dzieł św. Tomasza z Akwinu.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI