Pamiętanie Miłosza / 14 sierpnia 2020

Pogranicze zaprasza do Krasnogrudy na PAMIĘTANIE MIŁOSZA spotkanie w 16 rocznicę śmierci Poety.14 sierpnia 2020 (piątek)

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

Krasnogruda - Żegary

 

godzina 16.00
Msza święta pamięci Czesława Miłosza w językach litewskim i polskim.
Kościół w Żegarach.

godzina 17.30

OSTATNIA WILEŃSKA PLEJADA sympozjon z udziałem prof. Tadeusza Bujnickiego i prof. Krzysztofa Zajasa, wokół książki „Żagary. Antologia poezji”. Prowadzenie spotkania Krzysztof Czyżewski.

Ganek Dworu Miłosza w Krasnogrudzie.

- zbiorowe czytanie poezji ŻAGARYSTÓW / Amfiteatr parku krasnogrudzkiego.

godzina 20.00
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Bilety 30zł / 25zł  W parku w Krasnogrudzie przy Dworze Miłosza.

 

W piątek, 14 sierpnia 2020 roku, w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyła się uroczystość Pamiętania Miłosza. W 16 rocznicę śmierci poety wspominaliśmy jego życie i twórczość oraz grupę poetycką Żagary, której częścią był Czesław Miłosz. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Żegarach odprawionej w językach polskim i litewskim, podczas której mogliśmy usłyszeć chór śpiewający pieśni w języku litewskim. Na zakończenie mszy głos zabrał Krzysztof Czyżewski wprowadzając zgromadzonych w historię żagarystów. Kontynuacja uroczystości odbyła się w Krasnogrudzie. Na ganku przed dworkiem spotkali się prof. Tadeusz Bujnicki i prof. Krzysztof Zajas, którzy wraz z Krzysztofem Czyżewskim podczas sympozjonu pod hasłem Ostatnia Wileńska Plejada, dyskutowali na temat książki „Żagary. Antologia poezji”.

“Wileńska grupa poetycka Żagary była na mapie literatury międzywojennego Wilna zjawiskiem wyjątkowym. Potrafiła uwolnić się z krępujących więzów lokalnych i prowincjonalnych, stosunkowo wcześnie zwracając na sebie uwagę i tworząc razem z lubelską “szkołą” Czechowicza oraz krakowską “Linią” zalążki Drugiej Awangardy. (...) Żagaryści, oddaleni od centrum kraju, kształtujący warsztat poetycki na północnym pograniczu Drugiej Rzeczypospolitej, debiutowali na terenie naznaczonym konfliktami etnicznymi i religijnymi, skomplikowanymi stosunkami kulturowymi, napiętymi relacjami politycznymi, a zarazem w rzeczywistości, w której owe odmienności narodowościowe, wyznaniowe czy  kulturowe przenikały się i dopełniały. Dlatego wileńscy poeci Drugiej Awangardy wnosili w ogólnopolską orientację pokoleniową jeszcze jeden ważny element: byli reprezentantami pogranicza. Mimo, że uwierała ich tradycyjna polonocentryczna “kresowość”, własną twórczość wyraźnie osadzali w znanym sobie krajobrazie i środowisku. To był ich świat macierzysty. ” - ze wstępu do książki Żagary. Antologia poezji.

Po dyskusji wszyscy zgromadzeni przenieśli się do przestrzeni amfiteatru parku krasnogrudzkiego, aby wspólnie uczestniczyć w zbiorowym czytaniu poezji żagarystów. 

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w parku w Krasnogrudzie przy Dworze Miłosza.

Relacja Agaty Wasilewskiej 

Pobierz / Download

Pamiętanie Miłosza / 14 sierpnia 2020, fot. Agata Wasilewska


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI