PAP. 25-lecie powstania Ośrodka "Pogranicze"

 Informacja w PAP, 29. 04 2016,  Budowanie wspólnoty i kultury solidarności wśród ludzi to wyzwania na kolejne lata dla Ośrodka "Pogranicze",


 Budowanie wspólnoty i kultury solidarności wśród ludzi to wyzwania na kolejne lata dla Ośrodka "Pogranicze", które w tym roku obchodzi 25-lecie - wskazał jego szef Krzysztof Czyżewski. W piątek w Sejnach (Podlaskie) zainaugurowano jubileuszowe uroczystości.

Ośrodek "Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach, na pograniczu polsko-litewskim, został powołany w 1991 roku. "Pogranicze" - jak podaje ośrodek - powstało jako miejsce do "propagowania etosu pogranicza i budowania mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur". Jest jedną z najważniejszych instytucji opierających swoje działania na wielokulturowości i otwartości. 

Od 2011 r. "Pogranicze" prowadzi w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu, które znajduje się w dawnym dworku rodziny poety Czesława Miłosza. Centrum jest unikatową placówką w Europie, służącą upowszechnianiu dialogu międzykulturowego. 

Rozpoczęte w piątek obchody 25-lecia odbywają się pod hasłem "(25+) Pogranicze - co przed nami?". W czterodniowym programie znalazły się spektakle, koncerty, rozmowy i warsztaty. 

"Ważne, że idea +Pogranicza+ jest ciągła, że trwa od 25 lat, że możemy wykonywać od tak dawna naszą organiczną pracę budowania mostów między różnymi ludźmi" - powiedział PAP szef ośrodka "Pogranicze" Krzysztof Czyżewski. Mówił, że od początku istnienia ośrodka bardzo ważną postacią był w nim Czesław Miłosz. "On zawsze podkreślał, że jesteśmy pierwszym pokoleniem po 1989 roku, które w kraju migracji, wygnań, granic może założyć placówkę kultury o długim trwaniu i rozpocząć odbudowę tzw. tkanki łącznej" - dodał. 

Czyżewski powiedział, że idea "Pogranicza" okazała się potrzebna nie tylko na pograniczu polskim, ale też na innych pograniczach i w innych miejscach świata m.in. na Bałkanach, Kaukazie, w Stanach Zjednoczonych, w Azji czy Afryce. "My się tego nie spodziewaliśmy, wydawało się, że tu, w Sejnach, jest kraniec świata, a okazało się, że krańce, które potrzebują idei budowania są też w innych miejscach" - dodał. 

W jego ocenie ośrodek jest wciąż potrzebny. "Praca budowniczych mostów nie została wciąż ukończona, nie ma tak, że konflikty zostały przezwyciężone, że stereotypy zostały przezwyciężone" - mówił. 

"Ta idea budowania mostów jest ważna w dzisiejszych czasach, gdy współczesny świat się bardzo dzieli i podziały są coraz większe, gdzie dochodzi do eskalacji konfliktów i zrywania mostów, mniej jest dzisiaj konfliktów między państwami, ale coraz więcej konfliktów kulturowych, w obrębie własnej wspólnoty. Polska jest tego dobrym przykładem" - wskazał. 

Dlatego wyzwaniem na kolejne lata - jak mówił Czyżewski - będzie właśnie budowanie wspólnoty i kultury solidarności. "Nie chodzi o to, żeby opowiedzieć się po którejś stronie, kto ma rację, to ma być praca budowania tkanki łącznej, a zwycięstwem będzie zbudowanie pojednania, konsensusu, kultury solidarności" - podsumował. 

Obchody 25-lecia potrwają do listopada, wtedy ma zostać powołany ruch "Wspólnoty mostów", do którego włączą się grupy m.in. Izraela,Norwegii czy Stanów Zjednoczonych.
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI