Piękne mniejszości, Michał Piotrowski

Jak niewiele wiemy o naszych sąsiadach, o zamieszkujących tuż obok mniejszościach? Zaskakujące jak wielu z nas posługuje się płytkimi i mylnymi stereotypami dotyczącymi Ukraińców, Cyganów, czy Żydów. Co ciekawe większość tych stereotypów przedstawia inne nacje w krzywdzącym świetle - jako obce, niechciane, pełne negatywnych, jak najgorszych cech. Nie bój się Cygana Adama Bartosza i Rzeczy mgliste Joanny Tokarskiej-Bakir to dwie książki wydane przez Fundację Pogranicze w serii „Sąsiedzi”. Książki mądre i potrzebne, bowiem wychodzące naprzeciw takim właśnie głupim mitom, przesądom i stereotypom.

Adam Bartosz jest etnografem, dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jako badacz i miłośnik kultury romskiej organizował wiele wydarzeń kulturalnych promujących różnorodności kulturowe – m.in. „Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów”. Jego książka jest publikacją wyjątkową. Autor bowiem pisze o Cyganach w sposób życzliwy, ale i obiektywny, oparty na rzeczowych informacjach, statystykach, czasem odwołując się nawet do oficjalnych raportów policyjnych. Wszystko po to, by zmazać stereotyp Roma – złodzieja, lenia, oszusta i porywacza dzieci. Nie bój się Cygana opisuje historię Romów, ich tradycje i wierzenia, przedstawia ich bogatą kulturę. Co ważne – choć książka zawiera informacje naukowe napisana jest językiem lekki, przyjemnym, a przez to staje się jeszcze ciekawsza.
 
Etnografką jest również autorka Rzeczy mglistych. Książka to właściwie zbiór esejów poruszających kwestię polskich Żydów. Jest w tej książce i o polskim antysemityzmie, i o poczuciu winy, i o osobnej pamięci Polaków. Autorka odwołuje się do sięgającej wieki wstecz bliskości dwóch narodów i kultur. Bliskości, która dla obu stron była trudna, symbiozy, ale też narastającej niechęci, czasem wręcz nienawiści. Kolejne eseje nie są lekturą łatwą i przyjemną, jednak ze wszech miar pożyteczną, gdyż znów – walczą z przesądami, obalają mity i demaskują właśnie nas – Polaków, jako przynajmniej współwinnych takiego, a nie innego biegu wspólnej polsko-żydowskiej historii.
 
Obie książki wydane przez Fundację Pogranicze powinny być lekturą obowiązkową. Bo żyć obok jakiejś społeczności i nic o niej nie wiedzieć, albo posługiwać się wyświechtanymi uogólnieniami to nie tylko grzech, to zwyczajna głupota.
 
Michał Piotrowski
 
Adam Bartosz, Nie bój się Cygana, Sejny 2004, Fundacja Pogranicze
Joanna Tokarska-Bakir, Rzeczy mgliste, Sejny 2004, Fundacja Pogranicze
 
 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI