Piękne słowa o 22 latach pracy nad opowieścią wspólnotową w "Kronikach sejneńskich"

Pisze Agata Tuszyńska - pisarka.


Przeszłość i pamięć nas tworzą. Są jak linie papilarne naszego losu. Powtarzam to często i powtórzę znowu, poruszona niezwykłą pracą Bożeny Szroeder w “Kronikach Sejneńskich”. I choć to spotkanie nazywa się “spektaklem” jest ono dla mnie czymś innym - rytuałem uprawiania pamięci.
​Trwa od ponad dwudziestu lat. To już piąte pokolenie młodych z Sejn, które opowiada historie sąsiadów, swoich i obcych, poznanych i utraconych, dziadków, ciotek, kuzynów, ich lub naszych. Wszyscy tu przynależeli. Polacy i Litwini, Żydzi, Romowie, starowiercy. Rodzili się, żenili, pracowali, handlowali, weselili i martwili, mieli dzieci. Modlili się w różnych domach Boga, ale chodzili po tych samych ulicach. Słuchali tych samych drzew i odliczali pory roku. Żyli razem i razem pozostali w opowieści, odprawianej i wyśpiewanej nad piękną glinianą makietą miasteczka. Każdy dom ma swój dach i swoją historię z szabasem, weselem i wojną w tle.
​Zaczęło się od wyrysowania mapy miejsca i mapy wspomnień. Od odkrycia, jak ważne są rodzinne historie, własne i cudze, wyszukiwania ich i wysłuchiwania od najstarszych. Potem składano je jak w skarbcu, by dać im na scenie kolejne życie. Stworzyć wielki rodzinny album, Kroniki Sejneńskie.
​Bożena Szroeder pamiętanie nazywa zaklinaniem rzeczywistości. Lata poświęciła na pozbieranie tego, co niepozbierane. Miała pomocników, ale to jej zawdzięcza kształt sejneńskie przywoływanie duchów. Pozbierała ślady. Zgromadziła świadectwa. Swoim obowiązkiem uczyniła dzielenie się nimi, bo wie, że TAMCI istnieją dopóki są opowiadani.
​Zawsze chce mieć blisko siebie tę adoptowaną rodzinę, której zwierzeń wspólnie z uczniami wysłuchała. Mówi o tym jako o zobowiązaniu i darze. Obejmuje ich w opowieściach z wielką czułością. I chce mocno trzymać. Nauczyła tego dzieci. Niosą te historie w świat jak swoje. A ona, ich niezwykła nauczycielka wierzy, że dzięki temu znajdą bezpieczne miejsce gdziekolwiek skieruje ich los. Dzięki poszanowaniu przeszłości i oswajaniu inności, dzięki ciekawości drugiego i odwadze czerpania z ich doświadczeń.
​Wspomina często “naszą babcię Stasię”, w której domu ocalono podczas okupacji małego żydowskiego chłopca, Żydziuka. Ocalono na chwilę, bo potem zginął z innymi w Suwałkach. Przychodziła na spektakl, siadała w pierwszym rzędzie i kiedy słyszała tę opowieść, chwytała za rękę sąsiada i z dumą mówiła - to moja mama się tym dzieckiem opiekowała, to było w moim domu.
​Piąte pokolenie dzieci przebiera się w sejneńskie opowieści jak w swoje. Bo są ich - polskie, litewskie, żydowskie. Wiedzą, co zostało im odjęte. Dodają wagi i blasku swojej codzienności braku.
​Fundacja “Pogranicze” jest bogata w strażników pamięci.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI