Piękne uwodzenie czytelnika, Jacek Binkowski, "Angora" 2/2008,

Kto lubi filmy Monty Pythona oraz prozę Rolanda Topora, będzie miał nie lada frajdę. Zoran Ferić pisze krótkie, ale za to pełne fantazji, humoru, groteski miniatury literackie. Zbiór zaczyna surrealistyczna historia grabarzy bawiących się w grę „Przegoń doktora” z pracownikami Instytutu Fizyki Jądrowej. „Cały urok gry polega na tym, że kiedy doktor podbiega, kierowca nieznacznie dodaje gazu, i tak trzyma biedaka w tym filozoficznym położeniu (...)”. 


Historia kończy się jednak pogrzebem... grabarzy. Jest także opowieść o Greku Zorbie, który pojawia się w ateńskim metrz, włącza na minute hałaśliwą muzykę, a później straszy pasażerów, że jeśli nie rzucą mu „co łaska”, będzie... grał dalej. Bo Zorba handluje... ciszą. Ferić opowiada także historię Dantego, nocnego stróża, którego piękna żona marzyła o pięknym futrze. Jako, że Dante coraz rzadziej bywał w domu, a któregoś dnia, czyszcząc jego garnitur, znalazła włos koloru blond, zazdrosna żona zastrzeliła męża z jego „stróżowej” broni. Kilka minut później do drzwi zapukał posłaniec, który dostarczył jej... piękne futro z polarnych lisów. Ona zaś znalazła w kieszeni marynarki zabitego stróża odcinek wypłaty, bo Dante żeby zarobić na futro, dorabiał w zakładzie perukarskim. 
 
Takie są opowiadania Fericia. W każdym uwodzi nas inaczej. Intryguje, rozbawia i wzrusza. Nie mądrzy się, a jest mądry.
 
Jacek Binkowski, "Angora" 2/2008
 

Zoran Ferić, „Pułapka na myszy Walta Disneya”. Przełożyli: Gordana Đurđev, Marta Korpanty, Anna Krukowska, Izabela Misiak, Jolanta Tarka, Anna Trela, Anna Załawska. Fundacja Pogranicze, Sejny 2007. 

 

 
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI