Pięknie zapraszamy na debatę online wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross

Wydawnictwo Pogranicze ,,Miłosz i długi cień wojny", 8 IV 2020, godz. 19.00

 


 

Z radością zapraszamy na czwartkową debatę online wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross, która ukazała się niedawno w naszym wydawnictwie. Oprócz autorki w spotkaniu wezmą udział także Marek Zagańczyk, Paweł Bem i Marek Radziwon. Debata będzie transmitowana na stronie wydarzenia. Do zobaczenia!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ROZMOWA Z IRENĄ GRUDZIŃSKĄ-GROSS (8 IV 2021, GODZ. 19.00)
Wydawnictwo Pogranicze zaprasza na debatę on-line wokół książki Ireny Grudzińskiej-Gross „Miłosz i długi cień wojny”. W rozmowie z autorką udział wezmą Paweł Bem, Marek Radziwon i Marek Zagańczyk. Spotkanie będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem facebooka pod tym linkiem: https://fb.me/e/1huRd9g5f

„Gdyby książka ta była obrazem, na pierwszym planie widniałby Czesław Miłosz z groźnym i ponurym pejzażem drugiej wojny światowej w tle. Obramowanie tego obrazu byłoby jednak całkiem współczesne, może nawet z ostatniej chwili, bo wojna jest teraz w samym centrum polskiej polityki historycznej. Poglądy i czyny Miłosza wprowadzają nas w tematy codziennie dyskutowane w mediach, widoczne na miejskich graffiti i na bluzach kibiców sportowych. Inna była historia drugiej wojny światowej w podręcznikach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku niż ta, której dzisiaj uczy szkoła. Niemal na naszych oczach zmieniają się jej bohaterowie i ofiary. Konflikt dotyczący przeszłości toczy się coraz ostrzej. Mówiąc słowami Mirona Białoszewskiego, historia narasta.”
Ze wstępu książki Ireny Grudzińskiej-Gross „Miłosz i długi cień wojny”
Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2020, seria Meridian

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwa Pogranicze:
https://oficyna.pogranicze.sejny.pl/?213,milosz-i-dlugi-cien-wojny-irena-grudzinska-gross
Zachęcamy do lektury!

Irena Grudzińska-Gross – historyczka literatury i idei, eseistka i publicystka. Studia romanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim przerwa­­­ne w 1968 roku kontynuowała we Włoszech i w Stanach Zjedno­czonych (Columbia University, 1982). Wykładała na uniwersyte­tach Emory, New York i Princeton. Kierowała programem dla Europy Środkowo-Wschodniej przy Funda­cji Forda (1998–2003). W latach 2003–2008 dyrektor In­­stytutu Nauk Humanistycznych Boston Univer­sity. Obecnie profesor w Instytu­cie Slawistyki PAN i stypendystka Fundacji Guggenheima. Autorka m.in. książek Piętno rewolucji. Custine, Tocqueville, Mickiewicz i wyobraźnia romantyczna (1995, 2000), Miłosz i Brod­ski. Pole magnetyczne (2007), Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów (wraz z Janem Tomaszem Grossem, 2011) oraz zbioru esejów Honor, horror i klasycy (2012).

Paweł Bem - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, edytor ineditów Czesława Miłosza, autor książki Dynamika wariantu. Miłosz tekstologicznie.

Marek Radziwon — adiunkt Studium Europy Wschodniej UW, sekretarz Nagrody Literackiej Nike, były szef Instytutu Polskiego w Moskwie (2009-2014). Wydał m.in. ,,Pisarz po katastrofie. Biografia polityczna Jarosława Iwaszkiewicza" (WAB, 2010), ,,Żyliśmy jak ludzie wolni. Rozmowa z Siergiejem Kowalowem" (Czarne 2017).

Marek Zagańczyk — eseista i redaktor. Autor tomów szkiców „Krajobrazy i portrety”, „Droga do Sieny”, „Cyprysy i topole”, „Berlińskie widoki”. Prezes wydawnictwa Próby.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

  

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

 

Z rezydentką Kaciaryną Czekatouskają rozmawia Krzysztof Czyżewski. 

Krasnogruda 2 marca 2021

 

    


Z rezydentem Andrejem Chadanowiczem rozmawia Krzysztof Czyżewski.

   Krasnogruda 29 stycznia 2021

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 


Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 


 

  

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI