Pierwsza edycja - 2005/2006

Pierwszego października 2005 roku rozpoczął się pilotażowy projekt wolontariacki "Międzynarodowy wolontariat w ochronie krajobrazu kulturowego na Warmii i Mazurach", w którym "Pogranicze" bierze udział jako organizacja partnerska. Podczas trwającego rok projektu młodzi ludzie w wieku 18 - 26 lat z Polski, Niemiec i Obwodu Kaliningradzkiego będą zaangażowani w pracę skoncentrowaną na ochronie dziedzictwa kulturowego. 

Udział w projekcie daje wolontariuszowi możliwości zdobycia praktycznych oraz teoretycznych umiejętności w zakresie ochrony zabytków, rozwija zainteresowania kulturą oraz historią miejsca. 

Wolontariat w "Pograniczu" odbywała Monika Waryszak, absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo-Technicznej na Wydziale Humanistycznym UMSC w Lublinie. Podczas pobytu zajmowała się opieką nad obiektami zabytkowymi - dokumentowaniem przestrzeni architektonicznej Sejn, inwentaryzacją historycznych budynków, inwentaryzacją i uczytelnianiem cmentarzy oraz tworzeniem dokumentacji badawczej i ikonograficznej.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia", projekt finansowany jest ze środków Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość"

  

Diałania .|. Seminaria kształceniowe

O pierwszej edycji w prasie:

 


Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie W dniu 28 października 2006 roku podczas  spotkania zaduszkowego  w Białej Synagodze poświęconego prezentacji  3. tomu "Almanachu Sejneńskiego"  miał miejsce wernisaż wystawy  Zapomniane Sąsiedztwo. Ewangelicy na Sejneńszczyźnie.
Seminarium Olsztyn-Warszawa, 8-10.02.2005 Lutowe spotkanie wolontariuszy odbyło się kolejno w dwóch miastach. Wszyscy zebrali się w Olsztynie w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, by przedstawić na forum publicznym prezentacje na temat pracy wykonywanej w poszczególnych placówkach. Seminarium skierowane było również do opiekunów, czyli tak zwanych mentorów uczestników.
Warsztaty Przygotowawcze, Deresze, 15-29.09.2005 Seminarium przygotowawcze rozpoczęło się w Dereszach – zajeździe w jednej z podolsztyńskich wsi. Uczestnicy spędzili tam pięć dni, które miały być zarazem wstępem do nowatorskiego projektu jak i okazją do bliższego zapoznania się całej grupy. Prowadzone tam wykłady dotyczyły historii regionu oraz problemów związanych z ochroną zabytków na przykładzie wybranych elementów architektury.
Pobyt w Sorkwitach, 5-10.11.2005 Ponowne spotkanie wszystkich wolontariuszy z programu Międzynarodowy Wolontariat w Ochronie Krajobrazu Kulturowego na Warmii i Mazurach było zapowiedziane już na pierwszym spotkaniu we wrześniu. Nazwa Sorkwity niewiele nikomu mówiła, ale zaskoczenie miejscem pobytu było duże.
1

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI