Podróż do Gabowych Grądów

Podróż. To jeden z niewielu dni pięknego, bezchmurnego nieba. Na drzewach gruba warstwa szadzi. Gabowe Grądy wyłaniają się spośród biało-zielonych drzew. W wiejskiej świetlicy już czeka pani Zina Ancipow, wprowadza grupę dzieci do sali odświętnie udekorowanej kolorowymi girlandami z bibuły.


Ustawiamy krzesła, dzieci siadają, przychodzą następne panie z zespołu Riabina, to one poprowadzą to spotkanie. Kobiety pytają, czego dzieci chciałyby się dowiedzieć, a ci opowiadają dumnie, „a my już wiemy jak się pisze ikony!”, „trzeba to robić w chustkach na głowie!” - dodają dziewczynki. Przypominają sobie o rozłamie, reformach, mówią, że Starowierzy tak jak dawniej żegnają się dwoma palcami. Panie z zespołu podchodzą i pokazują jak się składa poprawnie palce. Dzieci wspominają o chrzcinach w beczce, pani Irena pokazuje zdjęcia swoich wnuków, które jeszcze nigdy nie chorowały. „Pewnie też przez to, że co tydzień chodzą do bani”, na co dzieci od razu opowiadają o rozgrzanych do czerwoności kamieniach i kąpieli w przerębli...


Chłopcy chcą zobaczyć prawdziwego starowiera, takiego z długą brodą, w rubaszce. „Teraz się wszystko zmienia, tylko straruszkowie noszą brody, młodzi to nawet palą i piją...”


Panie wychodzą na chwilę, aby wrócić pięknie przebrane w czerwone sarafany, białe koszule, modniki i chustki. Zaczynają śpiewać, niektóre dzieci po raz pierwszy słyszą śpiew wielogłosowy, ktoś próbuje pod nosem. Zaczyna być coraz weselej, i zaraz panie ruszają korowodem do środka. „Kto chce spróbować”, na co wszyscy wyrywają się i już zaraz słychać rytmiczne tupanie i podśpiewywanie. Dziewczęta oczywiście chcą się przebrać, i już zaraz panie dokładnie tłumaczą jak i co po kolei trzeba wkładać. Teraz już wszyscy tańczą, wielu chce się zapisać do zespołu, ktoś nawet zapytał czy mógłby zostać staroobrzędowcem.


Odpoczywamy, później dzieci bardzo dziękują i wybieramy się na spacer. Idziemy do molenny, obok jest cmentarz, idziemy do grobu ostatniego nastawnika. Tam duży, dębowy krzyż, zdjęcie w rubaszce, napisy w starocerkiewnosłowiańskim. Wracamy szybko do autobusu, bo mróz jest chyba dwudziestostopniowy. Dzieci otwierają chipsy i przypominają słowa pieśni.

Podróż do Gabowych Grądów


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI