Podróż na Wschód rozpoczęta. Nowa wystawa w Arsenale

- To wystawa naszego życia. Zamyka roczną pracę nad niezwykłym projektem. Jestem przeszczęśliwa, że zdecydowaliśmy się do niego przystąpić i dziękuję wszystkim wspierającym nas instytucjom i osobom za zaufanie - mówiła w piątek Monika Szewczyk, szefowa galerii Arsenał i kuratorka wystawy "Podróż na Wschód".


Otwarcie olbrzymiej ekspozycji - składającej się z wystaw w Starej Elektrowni przy ul. Elektrycznej, w budynku galerii przy Mickiewicza, a także z 9 realizacji przestrzennych w mieście - to nasz wkład w prezydencję Polski w UE, ale przede wszystkim spotkanie z kilkudziesięcioma artystami z państw Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy. Spotkanie o tyle ważne, że jak do tej pory prezentacji sztuki krajów z tego obszaru w takim wymiarze w Polsce jeszcze nie było. Rozmach wystawy, zaanektowanie rozmaitych miejsc, ponad 40 artystów - w Białymstoku - to wydarzenie bez precedensu. 
I Monika Smoleń, reprezentująca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i Roman Kowalczuk (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) i Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego - a więc organizatorzy Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2001, w który wpisana jest białostocka wystawa - podkreślali jej olbrzymie znaczenie: "Podróż na Wschód" jest narzędziem dialogu i wyrazem kreatywności artystów, a Białystok - Bramą na Wschód. 

Artyści z kolei chwalą przestrzeń, w których prezentowane są prace.

Arman Grigoryan z Armenii jest zachwycony Starą Elektrownią . - Cieszę się, że pokazuję swoją pracę w tym miejscu, kiedyś to była przestrzeń industrialna, teraz to przestrzeń sztuki. Cieszę się, że uczestniczę w procesie przetwarzania tego miejsca. Ma ono ogromny potencjał, myślę, że w przyszłości będzie promieniować niesamowitą energią. Oczywiście w znaczeniu sztuki - mówił artysta z Erewania.

A do tego już coraz bliżej. W środę, po kilkuletnich negocjacjach, nastąpi podpisanie aktu notarialnego i oficjalne przekazanie miastu budynku elektrowni przez białostocki oddział PGE. W przyszłości ma się w niej mieścić galeria Arsenał. 

moż
8.08.2011, Źródło: 
Gazeta Wyborcza Białystok

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI