Poeci i pisarze


Egidijus Aleksandravičius Egidijus Aleksandravičius (ur. 21 listopada 1956 w Telszach) – litewski historyk. W 1979 ukończył studia na Wydziale Historii Wileńskiego Uniwersytetu Państwowego. Cztery lata później podjął studia aspiranckie w Instytucie Historycznym Litewskiej SRR (zakończone w1986 obroną pracy kandydackiej na temat ruchu kulturalnego na Litwie między powstaniami listopadowym a styczniowym). W 1994 obronił rozprawę habilitacyjną...
Ihar Babkou Ihar Babkou (biał. Ігар Бабкоў, ur. w 1964 r. w Homlu) - białoruski poeta, prozaik, eseista, filozof i tłumacz (m.in. poezji chińskiej).
Zygmunt Bauman Zygmunt Bauman jest emerytowanym profesorem socjologii na Uniwersytecie w Leeds, w Anglii. Jednym z najbardziej znanych teoretyków postmodernizmu, autorem obszernych prac na temat różnych aspektów współczesności, w tym kultury, polityki, etyki, moralności, wolności i wielu innych. Jego ostatnie publikacje w języku angielskim obejmują Liquid Times (2006) i Consuming Life (2007).
Clare Cavanagh Clare Cavanagh is a specialist in modern Russian, Polish, and Anglo-American poetry.  Her most recent book, Lyric Poetry and Modern Politics: Russia, Poland, and the West (Yale UP) received the 2010 National Book Critics Circle Award in Criticism. It  also received the ASEES/Orbis Book Prize for Polish Studies (2010).  Her first book, Osip Mandelstam and the Modernist Creation of Tradition (Princeton UP, 1995), received the AATSEEL Prize for Oustanding Scholarly Book in Slavic...
Andrej Chadanowicz Andrej Chadanowicz (ur. 13 II 1973 Mińsk) – poeta, tłumacz, literaturoznawca i krytyk białoruski.
Leonidas Donskis Leonidas Donskis (ur. 13 sierpnia 1962 w Kłajpedzie) – litewski filozof, eseista, nauczyciel akademicki, eurodeputowany.
Małgorzata Dziewulska Małgorzata Dziewulska – eseistka, pisarka teatralna, reżyserka. Ukończyła studia filozoficzne i reżyserskie. W latach 70. była współzałożycielką eksperymentalnego zespołu Puławskiego Studia Teatralnego, potem współpracowała z Laboratorium Jerzego Grotowskiego.
Aleksander Fiut Aleksander Fiut (ur. 24 czerwca 1945 w Żywcu) – polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista.
Andrzej Franaszek Andrzej Franaszek (ur. 1971) – polski literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor działu kulturalnego w "Tygodniku Powszechnym".
Irena Grudzińska Gross Historyk idei, profesor literatury porównawczej Uniwersytetu Bostońskiego, przewodnicząca Instytutu Nauk Humanistycznych. Studiowała w Warszawie, Rzymie i Nowym Jorku, gdzie zrobiła doktorat z romanistyki w roku 1982 na Columbia University. W latach 1998-2003 była odpowiedzialna za program dla Europy Środkowo-Wschodniej przy Fundacji Forda. Opublikowała m.in. Piętno rewolucji (1995, 2000). W jej wyborze i redakcji ukazał się tom korespondencji Alexa de Tocqueville'a Listy (1999). Publikowała m.in. w „Aneksie",...
Jane Hirshfield Jane Hirshfield jest autorką pięciu - cenionych i nagradzanych - tomów wierszy, zbioru esejów o poezji oraz dwu antologii poetyckich, m.in. księgi gromadzącej wiersze religijne pisane przez kobiety w ciągu 43 stuleci. Ukończyła prestiżowy Uniwersytet w Princeton, wykładała jako visiting professor na wielu amerykańskich uczelniach, popularyzując też poezję w audycjach radiowych i telewizyjnych. Kilka lat spędziła w klasztorze Zen w Kalifornii, gdzie została wyświęcona na ucznia w tradycji Soto. Buddyzm nie...
Birutė Jonuškaitė Pisarka, tłumaczka, poetka. Po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie Wileńskim pracowała w suwalskich “Krajobrazach”. Później zamieszkała w Wilnie. Przez siedem lat była redaktorem naczelnym litewskiego czasopisma “Rodzina”. Jest członkiem Związku Pisarzy Litwy, od stycznia do grudnia 2003 roku była sekretarzem Zarządu Związku, zaś od grudnia 2003 aż do chwili obecnej jest jego wiceprezesem.
Algis Kalėda Algis Kalėda – prof. dr hab., ur. 2 października 1952 r. na Litwie (miejscowość Mašnyčia), studiował filologię litewską na Uniwersytecie Wileńskim (1970-1972) oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1972-1977). 
Piotr Kłoczowski Piotr Kłoczowski (ur. w 1949 r. w Poznaniu) - polski eseista, historyk literatury, edytor, wydawca, kurator wystaw malarstwa. Syn profesora Jerzego Kłoczowskiego, mediewisty. W latach 2002-2005 doradca Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego. Wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, kurator Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.   Redaktor serii "Biblioteka Mnemosyne" w wydawnictwie "słowo/obraz terytoria"....
Ryszard Krynicki Ryszard Krynicki (ur. 28 czerwca 1943 w Sankt Valentin) – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali.
Alexandra Laignel-Lavastine Aleksandra Lenel-Lavastin (Fr. Alexandra Laignel-Lavastine, 1966, Paryż) - francuska dziennikarka, pisarka, eseistka, tłumaczka. Pod koniec 1980 roku zainteresowała się wschodnioeuropejskimi dysydentami.
Wasyl Machno Ukraiński poeta, eseista, tłumacz. Przed wyjazdem do Nowego Jorku (2001) mieszkał w Tarnopolu, gdzie pracował na tamtejszym Uniwersytecie, w którym wcześniej studiował i na którym zrobił doktorat.
Michał Paweł Markowski Michał Paweł Markowski (1962), teoretyk literatury, tłumacz, eseista, profesor zwyczajny na Wydziale Polonistyki UJ. Jest autorem i edytorem ponad 20 książek poświęconych filozofii literatury i kultury. Jest członkiem redakcji amerykańskiego "The Slavic Review". Wykładowca i stypendysta wielu uniwersytetów na świecie, m.in. Visiting Professor na Uniwersytecie Harvarda, wykładowca na Northwestern University w Evanston (USA), Distinguished Visiting Professor na wydziale Literatur Nowożytnych...
Marcelijus Martinaitis Marcelijus Martinaitis (urodził się 1 kwietnia w 1936 roku, w miejscowości Paserbentis, obszar Rosienie) - litewski poeta, krytyk literacki, eseista, tłumacz. Ukończył studia na Uniwersytecie w Wilnie z dyplomem z języka litewskiego i literatury litewskiej (1964). Pracował w różnych gazetach i czasopismach. Od 1980 Marcelijus Martinaitis wykłada folklor i literaturę litewską na Uniwersytecie w Wilnie, na którym uzyskał tytuł doktora w roku 1980. Debiutował w prasie w 1955 roku. Jego pierwszy tom wierszy...
Andrzej Mencwel Andrzej Mencwel (ur. 11 września 1940 w Tarnobrzegu), polski historyk i krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta.
Donatas Petrošius Donatas Petrošius studied Lituanistica and Literature in Vilnius/Lithuania and worked as an editor for several media such as „politika.lt“ or „Panorama“.
Joanna Miłosz-Piekarska W wieku 16 lat wyjechała z Polski z matką do Australii. Po zdaniu tam matury wróciła do Europy, najpierw do Londynu, a w roku 1972 do Polski. Skończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez krótki czas po studiach pracowała dla „New York Timesa” jako asystentka ówczesnego korespondenta na Europę Wschodnią. W listopadzie 1981 roku wyjechała na wakacje z mężem i małą córeczką do matki do Melbourne. Tam zastał ich stan wojenny. Obecnie mieszka w Melbourne, gdzie prowadzi agencję...
Krzysztof Rutkowski Krzysztof Rutkowski (ur. 21 listopada 1953 w Warszawie) - pisarz, eseista, historyk literatury i kultury, edytor, tłumacz, dziennikarz. Profesor nadzwyczajny w Ośrodku Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego.
Alicja Rybałko Alicja Rybałko (ur. 4 lipca 1960 w Wilnie) - polska poetka oraz tłumaczka literatury litewskiej i szwedzkiej.
Aleksander M. Schenker Alexander M. Schenker jest znanym, amerykańskim slawistą, profesorem emeritusem katedry lingwistyki słowiańskiej na Uniwersytecie Yale, oraz laureatem Nagrody Wybitnych Kontrybutorów w Studia nad Slawistyką za jego wkład w studia nad językiem polskim, jak również za ogólny wkład w rozwój slawistyki w Stanach Zjednoczonych.
Barbara Toruńczyk Barbara Toruńczyk (pseud. Julia Juryńska, ur. 26 września 1946 r. w Warszawie), polska publicystka, eseistka, historyk literatury, wydawca.
Cezary Wodziński Cezary Wodziński (1959) jest profesorem filozofii w IFiS PAN i UJ. Stypendysta i wykładowca wielu uniwersytetów i insty­tucji naukowych, m. in. w Monachium, Fryburgu, Kolonii, Heidelbergu, Sztokholmie. Paryżu. Moskwie. Chicago, Wiedniu.
Adam Zagajewski Poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, tłumacz, urodził się we Lwowie, studiował psychologie i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wywodzi się z programu krakowskiej grupy "Teraz". Po podpisaniu "listu pięćdziesięciu dziewięciu" w 1975 roku został objęty zakazem druku. W latach siedemdziesiątych był związany z niezależnym ruchem literackim.  od 1982 roku mieszkał w Paryżu, w 2002 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.
Marek Zaleski Marek Zaleski (ur. 12 października 1952 w Łomży), polski krytyk literacki, eseista, publicysta, wykładowca uniwersytecki. Przez wiele lat był zastępcą redaktora naczelnego "Res Publiki Nowej".
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI