Poeta ascezy, Piotr Matywiecki, "Tygodnik Powszechny"

Opublikowano tom Janosa Pilinszkyego Apokryf, Jerzy Snopek, wytrwały tłumacz i komentator węgierskiego poety, ofiarowuje owoc swojej miłości. We wstępie objaśnia poezję i legendę Pilinszkyego - już za życia (zmarł w 1981 roku) dobrze znanego w Europie. Pisano o tej poezji, że była "żarliwa, płonąca", ale także ascetyczna, wysuszona. I w obu przejawach chrześcijańska.

Życie duchowe tego rówieśnika Różewicza wojna poraziła równie bezwzględnie. Pierwsze wiersze ogarnięte są bezsilnością, lecz nie apatią - miota nimi rozpacz moralnego bezładu. Znaczenia zwikłały się, zanim dojrzały do mądrości bez złudzeń, właściwej Niepokojowi Różewicza. A jednak miazga znaczeń sprowokowała obronę - z rozpaczy. Pilinszky chce wymusić na bełkocie świata i duszy przynajmniej jakąś regułę wewnętrznej walki. Ryzykuje klęskę, bo lepsza przegrana w duchowym zmaganiu od rozpaczy chaosu. Tradycję znalazł w amor fati, miłość losu: to, co od ludzi nieskończenie potężniejsze, gdy pokonuje człowieka, wzmacnia go nieskończenie. Miłość losu ujęła Pilinszkyego surowością godną powojennego czyśćca. Ta poezja przechodzi przez studia duchowego agonu - jest to balet walczących sam na sam części duszy. (...) 

Piotr Matywiecki, "Tygodnik Powszechny"

 

Janos Pilinszky, Apokryf, Sejny 1999, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI