Poeta ascezy, Piotr Matywiecki, "Tygodnik Powszechny"

Opublikowano tom Janosa Pilinszkyego Apokryf, Jerzy Snopek, wytrwały tłumacz i komentator węgierskiego poety, ofiarowuje owoc swojej miłości. We wstępie objaśnia poezję i legendę Pilinszkyego - już za życia (zmarł w 1981 roku) dobrze znanego w Europie. Pisano o tej poezji, że była "żarliwa, płonąca", ale także ascetyczna, wysuszona. I w obu przejawach chrześcijańska.

Życie duchowe tego rówieśnika Różewicza wojna poraziła równie bezwzględnie. Pierwsze wiersze ogarnięte są bezsilnością, lecz nie apatią - miota nimi rozpacz moralnego bezładu. Znaczenia zwikłały się, zanim dojrzały do mądrości bez złudzeń, właściwej Niepokojowi Różewicza. A jednak miazga znaczeń sprowokowała obronę - z rozpaczy. Pilinszky chce wymusić na bełkocie świata i duszy przynajmniej jakąś regułę wewnętrznej walki. Ryzykuje klęskę, bo lepsza przegrana w duchowym zmaganiu od rozpaczy chaosu. Tradycję znalazł w amor fati, miłość losu: to, co od ludzi nieskończenie potężniejsze, gdy pokonuje człowieka, wzmacnia go nieskończenie. Miłość losu ujęła Pilinszkyego surowością godną powojennego czyśćca. Ta poezja przechodzi przez studia duchowego agonu - jest to balet walczących sam na sam części duszy. (...) 

Piotr Matywiecki, "Tygodnik Powszechny"

 

Janos Pilinszky, Apokryf, Sejny 1999, Fundacja Pogranicze.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI