Poezja w obrazach

„Poezja w obrazach. Filmy animowane inspirowane wierszami Czesława Miłosza na wystawie w krasnogrudzkim dworze”

 

Głównym celem projektu jest znalezienie nowatorskiej formuły spotkania z poezją oraz jej interpretacja. krasnogrudzki dwór, w którym znajduje się wystawa poświęcona życiu i twórczości Czesława Miłosza "Szukanie ojczyzny - świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza". Wystawa czynna jest przez cały rok i odwiedzają ją liczne grupy dzieci i młodzieży szkolnej. Mając na uwadze tego odbiorcę, przekonani jesteśmy, że forma przekazu multimedialnego jest znakomitą formułą dotarcia do młodego odbiorcy. 

Prezentowane będzie pięć filmów animowanych stanowiących wizualizację poezji pisarza. Każdy z pięciu filmów zostanie wyświetlony na osobnym ekranie w przestrzeni wystawowej, a zwiedzający będą mogli wysłuchać treści wiersza w słuchawkach. Obok każdego z ekranów znajdzie się opis zawierający informacje na temat tytułu wiersza, twórcy animacji, techniki w jakiej został wykonany film, a także informacji dotyczącej lektora oraz ekipy tworzącej film. Wnętrze pomieszczenia będzie wyciemnione i oświetlone punktowo, aby nadać kameralną atmosferę muzealnej przestrzeni. Na środku pomieszczenia znajdować się będą pufy lub fotele sacco, tak by zwiedzający mógł wygodnie usiąść i obejrzeć w spokoju ruchome obrazy stanowiące interpretację wierszy Czesława Miłosza. 

W pięciu krótkometrażowych filmach animowanych pokazane zostaną różne techniki animacji takie jak: animacja plastelinowa, wycinankowa, animacja komputerowa 2D, animacja lakowa, malowanie farbami olejnymi pod kamerą, collage czy animacja w technikach mieszanych wykorzystująca plan aktorski w połączeniu z animacją komputerową. 

Filmy posłużą też jako materiał edukacyjny dla szkół i będą stanowić pomoc w pracy nauczyciela nad interpretacją wierszy Czesława Miłosza. Będą tez doskonałą okazją do edukacji multimedialnej dla dzieci i młodzieży. 

Celem nadrzędnym projektu "Poezja w obrazach" jest szerokopojęta promocja twórczości Czesława Miłosza i odnalezienie sposobu na obcowanie z nią.

Zrealizowane filmy. 

1. JAKUB WROŃSKI – Czesław Miłosz, W Szetejniach, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

2. ZBIGNIEW CZAPLA - Czesław Miłosz, Ten świat, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

3. DARIA WIKTORIA KOPIEC - Czesław Miłosz, Rzeki, z tomu „Hymn o Perle” 1982

4. PAULINA MAJDA -  Czesław Miłosz, Ciało, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

5. STANISŁAW FURMAN - Czesław Miłosz, Łąka, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

 

Projekt finansowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


FILMY wyprodukowane w Pograniczu na światowych festiwalach "Rzeki" reż. Daria Kopiec, "Gucio Zaczarowany" zrealizowany przez młodych  z Pracowni Animacji w reż. Darii Kopiec
I Warszawski Festiwal Poetów z udziałem kolekcji filmowej Pogranicza "Poezja w Obrazach" 25-29 listopada 2015 r. Festiwal poświęcony twórczości czterech poetów: Stanisława Barańczaka, Adama Zagajewskiego, Czesława Miłosza i Władysława Broniewskiego. 
Film Rzeki na Festiwalach w świecie w ramach THE BEST OF O!PLA 2015 THE BEST OF O!PLA 2015  to unikalny program prezentujący laureatów III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA
"Gucio Zaczarowany" i "Rzeki" w reżyserii Darii Kopiec na Festiwalach Filmy zakwalifikowane zostały do 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”
Film "Rzeki" w reżyserii Darii Kopiec z Kolekcji "Poezja w Obrazach" na Festiwalach w świecie „Rzeki” zostaną pokazane m.in na festiwalu ANIMASYROS International Animation Festival + Agora w Grecji. 
Film "Rzeki" w reżyserii Darii Kopiec prezentowany w Opolu    THE BEST OF O!PLA 2015  to unikalny program prezentujący laureatów III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 
Film RZEKI na Festiwalu Filmowym Film animowany "Rzeki" na Festiwalu DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą,
„Poezja w obrazach” na O!PLA 2014 Podczas Wielkiego Otwarcia II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, 21 marca 2014 w Kinie Kinematograf w Łodzi zostały zaprezentowane trzy filmy, zrealizowane w ramach projektu „Poezja w obrazach”: „Ciało” Pauliny Majda, „W Szetejniach” Jakuba Wrońskiego oraz „Rzeki” Darii Kopiec.
23 czerwca 2013 - Poezja w obrazach. Wyprawa artystów na Litwę. 23 czerwca 2013 roku odbyła się wyprawa artystów, biorących udział w projekcie " Poezja w obrazach ", na Litwę do miejsc związanych z życiem i rodziną Czesława Miłosza.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI