Pogranicze / Białoruś - program rezydencyjny

W Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie w drugiej edycji rezydencji Pogranicze / Białoruś uczestniczy Andrej Chadanowicz.


Tematem rezydencji jest "Mickiewicz i Kulbak po białorusku", trzytygodniowy pobyt to początek pracy nad tłumaczeniem słynnych mickiewiczowskich „Ballad i romansów” oraz wybranych wierszy Mosze Kulbaka na język białoruski. 

Andrej Chadanowicz – poeta, tłumacz poezji, eseista. Urodził się 13 lutego 1973 w Mińsku (Białoruś). W 1995 ukończył wydział filologiczny Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (Mińsk). Wykłada historię literatury francuskiej na Uniwersytecie Państwowym (Mińsk) oraz sztukę tłumaczenia w “Białoruskim Kolegium” (Mińsk). Tłumaczy poezję zangielskiego (Dickinson, YeatsAuden i inn.), polskiego (Gałczyński, Miłosz, Herbert, Twardowski, KrynickiLipskaZadura i inn.), rosyjskiego (BrodskijAjgi, Siedokowa), ukraińskiego (Andruchowycz, Żadan i inn.), francuskiego (BaudelaireApollinaire i inn.). Autor książek poezji Stare wiersze (Старыя вершы, 2003), Listy zpod kołdry (Лісты з-пад коўдры, 2004) і Rodacy, lub Limeryki białoruskie (Землякі, альбо Беларускія лімэрыкі”, 2005), From Belarus with love (2005), Sto li100w na tut.by (Сто лі100ў на tut.by, 2007), Berlibry (2008), Sny niesymetryczne (2010). W 2002 w Ukrainie ukazała się książka wierszy Листи з-під ковдри w ukraińskich tłumaczeniach. W 2006 roku ukazała się polska książka wierszy Święta Nowego Rocku. Wiersze były tłumaczone również na angielski, czeski, hiszpański, litewski, niemiecki, słowacki, słowieński, rosyjski. Członek Związku Białoruskich Pisarzy oraz Białoruskiego PEN-Clubu. W roku 2012 otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Dominiaka przyznawaną za przekłady poezji polskiej na języki słowiańskie. W 2015 roku otrzymał Nagrodę polskiego PEN Clubu. Także w 2015 roku uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2020 otrzymał Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia gazety „Rzeczpospolita”.
 
 

 
 
 
 
 
Zapraszamy także do wysłuchania materiałów z udziałem Andreja Chadanowicza zarejestrowanych przez Jarosława Iwaniuka podczas rezydencji w Krasnogrudzie.
 
Kanał YouTube Białoruskiej Biblioteki Internetowej Kamunikat.org
 
Białoruska audycja "Pad znakam Pahoni" (Polskie Radio Białystok)
 
Białoruska Redakcja Polskiego Radia (Program dla Zagranicy):
 

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI