Pogranicze w Instytucie Historycznym UW

23 lutego w Instytucie Historycznym UW Pogranicze wzięło udział w debacie „Pamięć w kulturze współczesnej. Doświadczenia i nowe wyzwania”.


Uczestnikami spotkania byli: Krzysztof Czyżewski (Pogranicze), Witold Dąbrowski (Brama Grodzka, Lublin), Zbigniew Gluza (Karta) oraz Piotr Jakubowski (Dom Spotkań z Historią), debatę prowadziła Weronika Czyżewska -Poncyljusz.

Tematem przewodnim debaty była praktyka kulturowa i edukacyjna instytucji, które od od wielu lat współtworzą kulturę pamięci w Polsce.

Założyciele tych instytucji i środowisk od 1989 r. aktywnie działają na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Należą oni do pokolenia ludzi urodzonych w połowie lat pięćdziesiątych, dla których praca nad pamięcią była naturalną potrzebą nazwania dla siebie na nowo zakłamanej rzeczywistości; przekonanie o znaczeniu pracy kulturowej i edukacyjnej było konsekwencją osobistych doświadczeń związanych z działalnością środowisk kultury alternatywnej lat  70-tych i 80-tych, zaś uczynienie z tożsamości historycznej osi swojej działalności ważnym głosem w dyskusji nad kulturą współczesną. Dziś działalność tych środowisk wykracza już poza doświadczenie konkretnego pokolenia. Wciąż wypracowują nowy język i narzędzia pracy w obliczu zmieniającego się rozumienia relacji między pamięcią i historią, zagrożeń „ery upamiętniania” i emocjonalnej i konfrontacyjnej obsesji pamięci. 

 

 

 

 

 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI