Pogranicze w Nowym Jorku - 2008

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na Festiwal „Wielogłosowa Pieśń Pogranicza” (Borderlanders: Finding Their Voice), prezentujący po raz pierwszy na tak szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych wyjątkową działalność Fundacji Pogranicze i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W miasteczku położonym blisko granic z Litwą i Białorusią, od 1990 r. Fundacja Pogranicze dzięki innowacyjnym metodom pracy z lokalną społecznością buduje mosty pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur.

„Praca Fundacji Pogranicze to odkrywanie poprzez sztukę bogatego wielokulturowego dziedzictwa tego obszaru, niemal doszczętnie zniszczonego przez dwie wojny światowe” – Ian Fisher, The New York Times

Od 9 do 20 kwietnia, w ramach Festiwalu „Wielogłosowa Pieśń Pogranicza” Instytut zaprezentuje: amerykańską premierę spektaklu „Kroniki Sejneńskie” w teatrze La MaMa E.T.C. (10-13 i 17-20 kwietnia), wieczór literacki w Bowery Poetry Club (14 kwietnia), filmy dokumentalne o ludziach pogranicza ze zbiorów Fundacji w Millennium Film Workshop, Inc. (9, 16 i 17 kwietnia), oraz spotkanie z założycielem i prezesem Fundacji Pogranicze, Krzysztofem Czyżewskim na uczelni New School for Social Research (16 kwietnia).

„Wszystkie wydarzenia zaplanowaliśmy na Lower East Side – podkreśla dyrektor Instytutu Kultury Polskiej, Monika Fabijańska – jako hołd dla wielokulturowego dziedzictwa historycznej dzielnicy Nowego Jorku, która w początku XX wieku stała się domem dla emigrantów ze Wschodniej Europy, w tym Litwinów, Polaków, Żydów, Rosjan, Białorusinów, Romów i Niemców z okolic Sejn. Swoją tożsamość ludzi pogranicza dodali oni do wielokulturowego tygla Ameryki. Przez długi czas ludzie z Sejn emigrowali; dziś Sejny „eksportują” do zróżnicowanych społeczności świata idee. Przez wiele lat Lower East Side była domem przybyszów ze Wschodniej Europy, dziś dawne synagogi i kościoły greko-katolickie oplata gąszcz chińskiego alfabetu, a legendarny Henry Street Settlement opiekuje się dziećmi emigrantów z Portoryko. Wspólnie z Fundacją myślimy o organizacji w przyszłości wspólnych z nimi warsztatów, na razie do projektu zaprosiliśmy nowojorskich pisarzy i artystów o wschodnioeuropejskich korzeniach.”

Celem Festiwalu „Wielogłosowa Pieśń Pogranicza” jest prezentacja idei i praktyk Fundacji Pogranicze, która przywracając pamięć o historii, genius locii i ludziach Kresów Wschodnich, wykorzystuje lokalne doświadczenia i pionierską metodę pracy społecznej w miejscach burzliwego ścierania się grup etnicznych i kultur na całym świecie – od Bośni przez Kaukaz po Indonezję. Złożona tożsamość, wygnanie, emigracja i rola kultury w pracy z wielokulturową społecznością są tematami łączącymi wydarzenia Festiwalu.

„Pogranicza zawsze będą obszarami walki, konfliktu czy napięcia. Trzeba ciężko się zmagać, by uczynić tę walkę zaczynem czegoś dobrego” – Krzysztof Czyżewski

Festiwal “Wielogłosowa Pieśń Pogranicza” prezentowany jest przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz: teatr La MaMa E.T.C., Bowery Poetry Club, Millennium Film Workshop, Inc., i Transregional Center for Democratic Studies na uczelni New School for Social Research.
Specjalne podziękowania kierujemy dla prof. Elżbiety Matyni z New School for Social Research, za jej twórcze zaangażowanie w projekt.
Sponsor: PLL LOT CARGO.

Dokładne informacje na temat każdego z projektów poniżej oraz na stronie www.PolishCulture-NYC.org

 INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ, otwarty w Nowym Jorku w 2000 r., jest placówką dyplomacji kulturalnej Rzeczypospolitej Polskiej, jednym z sieci 19 Instytutów. Jego misją jest ożywianie i promocja więzi kulturalnych pomiędzy USA i Polską, zarówno poprzez prezentację osiągnięć kulturalnych Polski Amerykanom, jak i zapewnienie artystom i naukowcom z Polski kontaktów z najważniejszymi amerykańskimi partnerami i instytucjami.
Instytut promuje, organizuje prezentacje i produkuje szeroką gamę wydarzeń kulturalnych we wszystkich dziedzinach kultury: teatrze, muzyce, filmie, literaturze i sztuce. Skala organizowanych projektów rozciąga się od Joe’s Pub (160 miejsc) do Avery Fisher Hall (2.700 miejsc). Instytut współpracuje stale z takimi instytucjami jak Brooklyn Academy of Music, Art at St. Ann’s, La MaMa E.T.C., Lincoln Center, Museum of Modern Art, PEN World Voices Festival, Poetry Society of America, Yale University, i wiele innych, umieszczając w ich programach prezentacje kultury polskiej.


KONTAKT
Instytut Kultury Polskiej
350 Fifth Avenue, #4621
New York, NY 10118
www.PolishCulture-NYC.org
Kontakt dla prasy: Agata Grenda, tel. 212-239-7300, a.grenda@PolishCulture-NYC.org
Jonathan Staff, tel. (212) 924-0496, js@jsnyc.com, www.jsnyc.com 

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI