Pogranicze w Olsztynie

na seminarium "Regiony pogranicza Europy - różnorodność - rozwój" Centrum Dialogu Międzykulturowego "Dom Mendelsohna", organizowanego przez Fundację "Borussia" i Dom Polski Wschodniej w Brukseli.


  W dniach 24-26 czerwca w 2015 roku w Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA w Olsztynie odbyło się seminarium „Regiony pogranicza Europy – różnorodność – rozwój”. Była to wspólna inicjatywa Fundacji BORUSSIA oraz Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Podczas spotkania starano się odpowiedzieć na pytanie: jak w odwołaniu do wspólnego dziedzictwa historycznego budować wśród mieszkańców regionów pogranicza, które od wieków stanowiły miejsce styku wielu kultur, narodów i tradycji, świadomość wspólnej odpowiedzialności i solidarności ponad granicami?

W cyklu spotkań  i debat w imieniu Pogranicza uczestniczyli Krzysztof Czyżewski i Weronika Czyżewska-Poncyljusz. Krzysztof Czyżewski wziął udział w panelu dotyczącym budowania nowej regionalnej tożsamości w praktyce, a także pomysłów na perspektywy rozwoju regionów.

Weronika Czyżewska-Poncyljusz w rozmowie pt. „Polska Wschodnia – geografie współpracy” prowadzonej przez Ewę Romanowską z Fundacji BORUSSIA przedstawiła międzynarodowy projekt Szkoła Pogranicza.

Wieczorna część seminarium poświęcona była rozważaniom wokół „Podręcznika dialogu” wydanego przez Fundację i Ośrodek Pogranicze przy współpracy z Domem Polski Wschodniej. Podczas spotkania twórczy dialog z twórcą podręcznika Krzysztofem Czyżewskim podjął poeta i pisarz Kazimierz Brakoniecki. Przyczynkiem do rozmowy było ukazanie się publikacji nie tylko w języku polskim i angielskim, lecz także rosyjskim.

1. Debata poświęcona "Podręcznikowi dialogu: Tożsamość i zaufanie", wydanego przez Pogranicze w językach polskim, angielskim i rosyjskim, z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego i Kazimierza Brakonieckiego, prowadzona przez Alinę Kuzborską.

 2. Prezentacja programu "Szkoła Pogranicza" dla praktyków dialogu międzykulturowego z Gruzji, Ukrainy, Białorusi i Polski, prowadzona przez Weronikę Czyżewską-Poncyliusz.

 3.  Panel dyskusyjny o otwartym regionalizmie Polski Wschodniej z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego i Krzysztofa Stanowskiego (Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Lublin), prowadzony przez Iwonę Liżewską (Borussia).

 http://eswiatowid.pl/Aktualno%C5%9Bci/tabid/158/ItemId/38374/btab/106/Default.aspx

http://borussia.pl/?tribe_events=regiony-pogranicza-europy-roznorodnosc-rozwoj


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI