Pogranicze w POLIN

Pogranicze uczestnikiem konferencji „Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Projekty, metody, inspiracje” organizowanej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniach 8–10 CZERWCA 2016.

 

 


Podczas spotkania Pogranicze podzieli się doświadczeniem praktyków zajmujących się tematyką żydowską, podczas dwóch paneli z udziałem Weroniki Czyżewskiej-Poncyljusz:

9 czerwca 2016, godz. 15.15 – 17.45 / "Praca z lokalną społecznością w obszarze żydowskiej kultury i pamięci." - prowadzenie Emil Majuk, Brama Grodzka – Teatr NN

„Lokalna społeczność” – czyli kto? Jakie są różnorodne aspekty pracy z lokalnymi społecznościami? Jaki rodzaj relacji, pomiędzy którymi uczestnikami należy wziąć pod uwagę, pracując z żydowskim dziedzictwem kulturowym? Do kogo, i z jakiej przyczyny, są adresowane. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię projekty dotyczące żydowskiej historii i pamięci? Jakie kwestie społeczne poruszają realizatorzy projektów i na jakie przeszkody napotykają; jaki wpływ (planowany lub nie) wywierają ich projekty? Jaka jest sprawczość lokalnych społeczności i w jaki sposób uczestniczą one w inicjatywach związanych z żydowskim dziedzictwem?

Forma: wprowadzenie, prezentacja projektów i dobrych praktyk, dyskusja

10 czerwca 2016, godz. 11.00 – 15.00 / Park Projektów
Instytucje uczestniczące w Parku Projektów zaprezentują się przedstawiając swój projekt, realizując własną małą instalację lub wystawę, rozdając swoje materiały lub organizując krótki warsztat. Ideą Parku jest zachęcenie wszystkich uczestników do współtworzenia programu wydarzenia i publicznego zaprezentowania swoich osiągnięć i działalności. 
 
Podczas konferencji stawiane są pytania o rolę żydowskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnej Europie i o różnorodne aspekty jego ochrony i popularyzacji.

Z jakich powodów i w jaki sposób żydowskie dziedzictwo kulturowe jest włączane w rozmaite dyskursy i praktyki społeczne? Co, jak i dla kogo podlega odbudowie, jest popularyzowane, rewitalizowane, staje się przedmiotem edukacji czy programów społecznych? Jakie znaczenie dla rozmaitych społeczności mają podejmowane działania w różnorodnych europejskich kontekstach?

Popatrzymy na te zagadnienia z perspektywy realizacji projektów i inicjatyw związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym.

W szczególności będziemy poruszać się po obszarach związanych z renowacją, edukacją, popularyzatorstwem i wystawiennictwem. Będzie to jednocześnie okazja do zaprezentowania najciekawszych przedsięwzięć, wymienienia się innowacyjnymi metodami pracy, czy dobrymi praktykami.

Mamy nadzieję, że uda się wspólnie znaleźć inspiracje dla przyszłych inicjatyw i stworzyć warunki do nawiązania międzynarodowej współpracy. Będziemy łączyć dyskusję z narzędziami sieciowania. Dlatego też proponujemy dwa dni konferencyjne oraz trzeci dzień poświęcony jedynie budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami.

Zapraszamy do udziału praktyków, muzealników, edukatorów, działaczy organizacji pozarządowych, artystów i wszystkich tych, którzy zajmują się żydowskim dziedzictwem kulturowym. Szczególnie zachęcamy do współtworzenia programu poprzez nadsyłanie zgłoszeń i propozycji prezentacji własnych projektów i inicjatyw. Zależy nam, aby podczas konferencji zaprezentowane zostało szerokie spektrum działań związanych z żydowskim dziedzictwem kulturowym.

Konferencja jest organizowana we współpracy z The Center for Studies of Holocaust and Religious Minorities w Norwegii oraz Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” w Polsce.

Konsultantami konferencji są między innymi beneficjenci funduszy norweskich, którzy zrealizowali projekty związane z żydowskim dziedzictwem kulturowym. Ich projekty zostaną również zaprezentowane. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014 w ramach współpracy dwustronnej.

Pełen program konferencji w załączniku

http://www.polin.pl/pl/konferencja-zydowskie-dziedzictwo-kulturowe

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI