Pogranicze w Zachodniej Galilei

 W dniach 16-23 stycznia  - cykl spotkań i warsztatów prezentujących prace Pogranicza oraz nowy program "Opowieści o Współistnieniu. Niewidzialny Most"


 Pogranicze prezentowało swoją pracę na zaproszenie Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Instytutu Polskiego oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie. Jednocześnie wizyta miała charakter roboczy, Zachodnia Galilea wyraziła potrzebę stworzenia instytucji na wzór Pogranicza - Galilejskiego Domu Pogranicza.  Pogranicze pracowało w miejscach,  gdzie sąsiadują ze sobą Żydzi m.in z Polski, Rosji i Maroka, Arabowie chrześcijanie, muzułmanie i Druzowie, Beduini i imigranci z Afryki.

W programie m.in: spotkanie z pracownikami Collegu w Akko, zajmującymi się kwestiami wielokulturowymi,  spotkanie i warsztaty dla  uczestników seminarium w ramach kursu o historii Polski i Żydów polskich, prowadzonego przez Batię Gilad, Warsztaty prowadzili:"Niewidzialny Most" Krzysztof Czyżewski,  Archeologia pamięci w pracy Pogranicza na podstawie "Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza", Bożena Szroeder, "Powracający - historia Żydółw sejneńskich" Małgorzata Czyżewska, Muzyka Miejsca - Michał Moniuszko.

zwiedzanie galilejskich miejscowości - spotkania z przedstawicielami społeczności bądź władzami miejscowości: Maalot, Tarshiha, M. Hila, Kfar Vradim,  Yanuch Mailia, Pki in,  wizyta w Kibucu Lochamej HaGeta'ot - Muzeum Pamięci Dzieci, prezentacja najlepszych praktyk kulturowych bądź społecznych: np. Dom Spotkań dla Gości Divan - w wioskach Druzów, Centrum Wspierania dla Kobiet (program "Igła i Nitka"), projekt Dolina Równości, Ogród Społeczny, Złoty Klub  Kfar Vradim,  Warsztaty dla osób upośledzonych fizycznie i psychicznie  jako miejsce pracy, Szkoła Muzyczna z Orkiestrą,

spotkanie Pogranicza oraz zespołu izraelskiego z ambasadorem RP w Izraelu, dyrektorem Instytutu Polskiego, Konsulem  Honorowym Haify i terenów północnych oraz przedstawicielami władz regionalnych Zachodniej Galilei, 

zawiązanie zespołu, który w przyszłości realizował będzie idee Galilejskiego Domu Pogranicza.

Gospodarzami w Galilei byli: Batia Gilad - Przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Ilan i Johanna Katz, Aliza Salomon, Ornit Bar Zait - emerytowani nauczyciele m.in historii.

W spotkaniach uczestniczyli między innymi:

Yael Russek - Ambasada RP w Izraelu

Iris Lazarof - Maalot Tarshicha
George Abalone - Maalot Tarshicha
Ajman Shenati - Maalot Tarshicha
Mnal Habib - Jat Januch
Dr.  Firas Arraf- Mailya
Liat Blecher - Kfar Vradim
Aviadn Cohen - Kfar Vradim

Pogranicze w Zachodniej Galilei. Dokumentacja podróży: Michał Moniuszko


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI