Pogranicze z honorową nagrodą O!PLA'21

9. Ogólnopolski Festiwal Animacji, 08.05.2021


Pogranicze z nagrodą honorową O!PLA'21

W tegorocznym Wielkim Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA'21, Ośrodek Pogranicze został uhonorowany za ,,30 Lat Krzewienia Dobra i Piękna". Filmy animowane z Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza powstające w Ośrodku od 2010 roku, pokazywane były na Festiwalu wielokrotnie.

Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza to przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne Fundacji i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”,   zbiór 80 filmów animowanych opowiadających o tradycjach sąsiedzkich, wielokulturowych i międzypokoleniowych Sejneńszczyzny. Sejny to miasteczko niedaleko granicy polsko-litewskiej. Mieszkają w nim Polacy, Litwini i Rosjanie-staroobrzędowcy, a przed II wojną światową żyli tu również Żydzi, Cyganie/Romowie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia XX wieku nie oszczędziła temu miejscu konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. W ich wyniku rozbiciu uległa wielokulturowa wspólnota będąca ongiś częścią bogatej i dynamicznej cywilizacji. Działania edukacyjne i artystyczne wyzwalane w Pograniczu  na nowo scalają ten świat z okruchów opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni i pamięci współczesnych mieszkańców. Kolekcję od początku do końca  -wywiady, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, lalki, scenografia, animacja, narracja, śpiew, tworzyła kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych, zapraszająca często do współpracy swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Pracowali pod opieką wybitnych artystek i artystów– reżyserek Darii Kopiec,  Joanny Polak, Pauliny Majdy,  Lizy Skvorcovej, artystów i malarek - Leona Tarasewicza, Wiesława Szumińskiego, Marka Skorupskiego, Dominiki Turowicz i Aleksandry Kotarskiej, muzyków – Raphaela Rogińskiego i  członków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, dźwiękowców – Marcina Lenarczyka, Patryka Masłowskiego. Filmy z Kolekcji wykorzystywane są  przez nauczycieli w szkołach do opowiadania  młodemu pokoleniu o historii małych pogranicznych miasteczek, otrzymały także bardzo wiele  wyróżnień i nagród, a pokazywane były na całym świecie. Autorką i pomysłodawczynią kolekcji jest Bożena Szroeder, która  prowadzi tę pracę od 10 lat.

  Wielki to dla nas zaszczyt i wielka radość!

 

Cały film z wynikami konkursu można zobaczyć tutaj


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI