Polska prezydencja w UE. Krasnogruda będzie świętować

Prezydent Bronisław Komorowski otworzy 30 czerwca Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. To tutaj będziemy także świętować setne urodziny Czesława Miłosza i wigilię polskiej prezydencji w Unii.


Od 1 lipca nasz kraj będzie przewodniczył Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejnych sześć miesięcy Polska stanie się gospodarzem większości unijnych wydarzeń. 

– Jest mi niezmiernie miło, że to w naszym województwie, gdzieś na Kresach, nastąpi inauguracja polskiej prezydencji – podkreśla marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. 

A dokładnie w Krasnogrudzie, niedaleko Sejn, gdzie znajduje się dworek należący przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. 

– W jednym miejscu zbiegną się trzy wydarzenia. 30 czerwca w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza oraz w wigilię prezydencji Polski w Unii Europejskiej otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu – mówi Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze w Sejnach, który przygotowuje uroczystości w Krasnogrudzie.

Przyjedzie prezydent Polski Bronisław Komorowski

Te przebiegną pod hasłem Europejska Agora i potrwają do 2 lipca. Uroczystego otwarcia centrum dialogu dokona prezydent Polski Bronisław Komorowski. 

Jego wizyta 30 czerwca w naszym regionie jest już potwierdzona. Do Krasnogrudy i Sejn przyjadą również, m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister kultury Litwy Arunas Gelunas, podlaski wojewoda Maciej Żywno. W uroczystości weźmie udział także Anthony Miłosz, syn polskiego noblisty oraz miłośnicy jego twórczości z całego świata. 

– Poeta nigdy nie chciał, by Krasnogruda była muzeum. Chciał, by to miejsce żyło. Powinniśmy zaapelować, by poeta był jednym z patronów naszej prezydencji – mówi Krzysztof Czyżewski. – Cieszę się, że to z Podlasia idzie w Polskę i Europę sygnał o konieczności dialogu, budowania mostów – dodaje szef Pogranicza. 

To będzie główne zadanie Międzynarodowego Centrum Dialogu. To tutaj mają być prowadzone działania związane z wielokulturowością: warsztaty artystyczne, kursy, autorskie wieczory, koncerty kameralne. Ma też powstać miejsce dla najmłodszych: Ogród Zaczarowanego Gucia.

Dworek w Krasnogrudzie będzie można odwiedzać codziennie przez całe wakacje.

Źródło: www.poranny.pl, 17 czerwca 2011


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI