Polsko-czeska jesień literatury z udziałem Pogranicza

5 listopada 2018, godz. 18.00 w Warszawie - premiera polskiego wydania powieści Josefa Škvoreckiego "Cud" publikowanego w Oficynie Pogranicze. 


W spotkaniu zatytułowanym "Czechosłowacja 1948-68 - dzieje dramatu" wezmą udział Andrzej Jagodziński tłumacz książki, Krzysztof Czyżewski wydawca, Andrzej Krawczyk historyk. 

Fragmenty powieści przeczyta aktor Mariusz Bonaszewski.

Książka "Cud" ukaże się 12 listopada

Spotkanie pod patronatem Polskiego PEN Clubu.

"Polsko-czeska jesień literatury" organizowana jest w partnerstwie z Fundacją Pogranicze.

Miejsce:

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89/

 

O polsko-czeskiej jesieni kultury.

3 października 2018 roku, debatą o początkach państwowości Polski i Czech z udziałem historyka Marka Kornata i ojca Tomasza Dostatniego, zainaugurowano jesienną odsłonę polsko-czeskich dni kultury w Warszawie i Pradze. Jesienna edycja programu, podobnie jak Polsko-czeska wiosna literatury, przebiega pod hasłem – „100-lecie niepodległości Polski i Czech”. Organizatorami są instytucje kultury oraz fundacje i stowarzyszenia z obu krajów: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Meritum, Czeskie Centrum w Warszawie, Stowarzyszenie Popular w Pradze i Instytut Polski w Pradze.  W programie znalazło się wiele atrakcji dla miłośników literatury – m.in. spotkania z czeskimi i polskimi twórcami, wśród nich Terezą Boučkovą – autorką tłumaczonej na wiele języków powieści Rok koguta, która wywołała burzliwą dyskusję społeczną w Czechach, oraz słynnym polskim Stehlikiem – czyli Mariuszem Szczygłem. Nie zbraknie też czytania literatury przez znanych polskich aktorów, kiermaszu książek oraz nowości książkowych. Jedno ze spotkań będzie poświęcone polskiej premierze znanej już w innych krajach i bardzo cenionej książki Cud Josefa Škvoreckiego, którą przedstawi jej tłumacz i wybitny bohemista – Andrzej Jagodziński, laureat międzynarodowej Nagrody Václava Buriana 2018. W bloku filmowym, skierowanym głównie do młodzieży, znalazły się znakomite dokumenty przybliżające wielkie i tragiczne postacie bohaterów polskiej i czeskiej historii ostatniego stulecia – takie jak  legendarna mistrzyni olimpijska i słynna czeska dysydentka Věra Čáslavská. Jednym z głównych elementów wydarzenia będzie wernisaż prac plastycznych nadesłanych w konkursie „Razem w komiksie”, połączony z premierą albumu prezentującego nagrodzone polskie i czeskie komiksy. Wystawę zobaczymy w listopadzie w Warszawie, a w grudniu na Mazowszu – w Pałacu w Chrzęsnem.

Wydarzenia w Warszawie i okolicy zaplanowano od października do grudnia 2018 roku w takich miejscach jak: Faktyczny Dom Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Dom Literatury, Niemiecki Instytut Historyczny, Mała Warszawa i Pałac w Chrzęsnem. Część praska programu odbędzie się w dniach od 22 do 24 listopada w kultowym już kinie Bio Oko podczas Bardzo Fajnego Festiwalu popularyzującego polską sztukę filmową, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Popular z Pragi.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Czeskiej Republiki. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Meritum, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze.

Partnerzy: Instytut Reportażu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Niemiecki Instytut Historyczny, PEN Club, Fundacja Pogranicze, Mała Warszawa, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Wytwórnia, Pałac w Chrzęsnem, Czech Lit, Morawska Knihovna, Paterka Partners.

Kuratorki programu: Taťjana Langášková (Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie), Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury), koordynacja: Edyta Serafin (Czeskie Centrum w Warszawie).


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI